SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Karczew bez połączenia z Warszawą? Wycofuje się jedyny przewoźnik

fot. Janusz Jakubowski/Flickr

Mieszkańcy Karczewa stracą połączenie ze stolicą? Pod koniec miesiąca firma Minibus przestanie kursować na linii Otwock – Warszawa. W trakcie pandemii przewoźnik mocno ucierpiał. W związku z małą liczbą pasażerów musiał mocno zredukować rozkład jazdy. O ile otwocczanom pozostanie linia kolejowa i autobus 702, o tyle bez dojazdu może zostać gmina Karczew.

Przed wakacjami zdecydowaliśmy się na finansowanie fragmentu linii od Karczewa do Otwocka – mówi burmistrz Karczewa Michał Rudzki. – Mając na względzie zabezpieczenie transportowe mieszkańców, podjęliśmy decyzję o przedłużeniu tego do końca listopada. Mamy podpisaną umowę właśnie z Minibusem. Kwota tego wsparcia jest w okolicach 60 tysięcy złotych – wyjaśnia.

Nasuwa się natomiast pytanie: co będzie w grudniu?

Od początku kadencji walczę o darmową linię – mówi Rudzki. – Mieszkańcy, którzy płacą podatki w gminie Karczew, a więc mieszkańcy, którzy tutaj są solidarni z tym terenem, mieliby w zamian za to dostęp do darmowej komunikacji, która dowiezie ich do Szybkiej Kolei Miejskiej, która swój przystanek ma w Otwocku – tłumaczy.

Pomysł jednak dwukrotnie spotkał się z negatywną decyzją radnych.

Skierowaliśmy pismo w tej sprawie do stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego – informuje Rudzki. – Z wnioskiem przede wszystkim o przeliczenie, jak by nam finansowo wychodziło uruchomienie linii dowozowej do PKP w Otwocku z częstotliwością w godzinach szczytu dwa połączenia na godzinę i w ciągu dnia raz na godzinę. Dodatkowo ewentualnie możliwość wsparcia, doradztwa, jeśli chodzi o wybranie optymalnej trasy – wyjaśnia.

Samorząd argumentuje też, że Karczew leży w powiecie otwockim, który dopłaca do SKM-ki, a więc mieszkańcy tej gminy powinni mieć możliwość dojazdu do kolejki.

Czytaj też:

Koniec z odorem w Otwocku? Jest porozumienie ws. kontroli instalacji

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone