SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Główny Lekarz Weterynarii: są unijne zalecenia ws. nielegalnego uboju

fot. flickr.com

Komisja Europejska przekazała Polsce zalecenia w związku ze stwierdzeniem przypadku nielegalnego uboju bydła w Kalinowie pod Ostrowią Mazowiecką. Dotyczą one m.in. potrzeby zwiększenia kar za taki proceder – poinformował w poniedziałek w Brukseli Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk. Śledztwo w tej sprawie prowadzi też Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce. Jak dotąd nikt nie usłyszał zarzutów.

Paweł Niemczuk przyleciał do Brukseli, by przedstawić informacje na temat przypadku nielegalnego uboju bydła w Polsce na comiesięcznym spotkaniu unijnych ekspertów ds. żywności, zwierząt i pasz.

Pismo z Komisji Europejskiej

Jak powiedział później dziennikarzom, po stwierdzeniu w Polsce przypadku nielegalnego uboju, władze w Warszawie otrzymały w piątek pismo z KE zawierające zalecenia dotyczące zmian. – Do końca tygodnia takie pismo zostanie przekazane Komisji Europejskiej – zaznaczył.

W zaleceniach KE znalazły się kwestie m.in. identyfikacji i rejestracji zwierząt. – Chodzi o współpracę z policją, o ściganie tych nielegalnych procederów, jak również karanie. Kary są zbyt niskie – wskazał Niemczuk. Jak mówił, chodzi o uszczelnienie systemu nadzoru.

Główny Lekarz Weterynarii dodał, że Polska czeka też na raport z audytu przeprowadzonego przez inspektorów KE w Polsce, który ma zostać dostarczony w ciągu 10 dni od ubiegłego piątku. Tego dnia inspektorzy Komisji zakończyli tygodniową inspekcję w Polsce.

Śledztwo prokuratury

Jak poinformowała RDC rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Edyta Łukasiewicz śledczy przesłuchali już w tej sprawie pracowników ubojni w Kalinowie, jej właściciela oraz byłego lekarza weterynarii. Jak dotąd nikt nie usłyszał w tej sprawie zarzutów.

Mięso z ubojni trafiło do dwóch zakładów rozbioru i dalej było sprzedawane odbiorcom w kraju i zagranicą. Z list dystrybucyjnych wynika, że mięso trafiło do kilkudziesięciu punktów w Polsce i za granicę – do 14 krajów. Po tym incydencje minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zarządził sprawdzenie wszystkich (ok. 1300) rzeźni działających w Polsce.

Prokuratorzy ustalają też szlaki dystrybucyjne mięsa – tłumaczy Edyta Łukasiewicz. – Ściśle współpracujemy z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Ostrowi Mazowieckiej, głównie w zakresie wycofywania mięsa z placówek, do których ono trafiło – dodaje.

Śledztwo prowadzone jest w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. Grozi za to do ośmiu lat więzienia.

Sprawa dotyczy nielegalnego uboju chorych krów, który został pokazany w reportażu „Superwizjera” TVN. Odbywał się on w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w Kalinowie.

Czytaj też:

Unijni inspektorzy zakończyli audyt nadzoru weterynaryjnego w Polsce

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone