SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa. Fotoradary na moście Poniatowskiego już działają

Fotoradary na moście Poniatowskiego/fot. ZDM

Fotoradary zamontowane na moście Poniatowskiego po testach zostały uruchomione w tryb rejestracji naruszeń, czyli fotografowania samochodów, które przejeżdżają przez most z nadmierną prędkością. Zarejestrowały ponad 330 wykroczeń – poinformowała dziś rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak.

We wtorek po południu trzy pierwsze urządzenia zostały przełączone w tryb rejestracji naruszeń. W ciągu pierwszych godzin pracy, urządzenia te zarejestrowały ponad 330 wykroczeń. – Kierowcy przekroczyli limit prędkości średnio o 18 km/h – mówi nam Monika Niżniak z GITD.

Fotoradary pracują przez całą dobę, mierząc prędkość pojazdów jadących wszystkimi pasami jezdni. Pomiary są prowadzone w obu kierunkach ruchu. Kierowcy powinni pamiętać, że po nowelizacji przepisów ruchu drogowego, ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h obowiązuje przez całą dobę.

Nadmierna lub niedostosowana do warunków drogowych prędkość jest wciąż dominującą okolicznością wypadków oraz kluczowym czynnikiem wpływającym na ciężkość zdarzeń drogowych. Obecność urządzeń rejestrujących na niebezpiecznych odcinkach dróg wpływa na zmianę zachowania kierowców, wyhamowanie prędkości oraz ograniczenie liczby zdarzeń drogowych.

Kolejne trzy urządzenia są w trakcie przygotowywania. Powinny zacząć robić zdjęcia jeszcze w tym tygodniu.

Testy

Jak informowała wcześniej rzeczniczka GITD w piątek Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego CANARD przejęło fotoradary zamontowane na moście Poniatowskiego. Po przejęciu urządzenia przechodziły testy weryfikujące prawidłowość wykonywanych pomiarów.

Rzecznik prasowa powiedziała, że po kontroli przeprowadzonej na moście Poniatowskiego przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz zaleceniach dotyczących m.in. usunięcia dwóch fotoradarów, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zwróciło się do Konserwatora Zabytków z prośbą o potwierdzenie, czy lokalizacje, w których zostały zainstalowane urządzenia, uzyskały jego akceptację, oraz czy nie ma przeciwwskazań do ich użytkowania.

W swoim stanowisku przekazanym GITD Konserwator Zabytków przekazał, że nie widzi przeszkód w użytkowaniu fotoradarów. Wówczas CANARD podjęło działania, aby przejąć urządzenia i włączyć je do ogólnopolskiej sieci fotoradarowej. W przypadku dwóch fotoradarów ustawionych przy kamiennych ławach, kontrole prędkości będą prowadzone do czasu ich demontażu. Zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków urządzenia te mają zostać zdemontowane do 1 grudnia 2023 roku.

Obiekty własnością miasta

– CANARD jeszcze przed podpisaniem porozumienia, wspólnie z ZDM oraz dostawcą fotoradarów, sprawdził funkcjonalności urządzeń oraz możliwość ich integracji z systemem centralnym CANARD – przekazała Monika Niżniak.

Fotoradary z mostu Poniatowskiego to kolejne urządzenia należące do Warszawy, które GITD nadzoruje i wykorzystuje do kontroli prędkości pojazdów. ITD w 2016 roku, po tym jak straże miejskie i gminne straciły uprawnienie do prowadzenia kontroli z wykorzystaniem fotoradarów, przejęła urządzenia od stołecznej Straży Miejskiej. – Z wykorzystaniem 22 fotoradarów ujawniono do tej pory ok. 450 tys. naruszeń. Najwięcej przypadków niestosowania się do obowiązujących ograniczeń prędkości zarejestrowały fotoradary przy ul. Spacerowej (58,4 tys.), ul. Grójeckiej (kierunek centrum – 44,4 tys.) oraz na moście Gdańskim (40 tys.) – podsumowała Niżniak.

Czytaj też:

Wiemy, kiedy fotoradary na moście Poniatowskiego rozpoczną pomiary

Koniec z przekraczaniem prędkości na ekspresówkach?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone