SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Gigantyczne zadłużenie seniorów. „Obciąża ich pomoc młodszym pokoleniom”

fot. Pixabay

– Przyczyny zadłużenia starszych osób od lat się nie zmieniają. Przede wszystkim to brak pieniędzy na normalne, codzienne życie. Bardzo ważnym elementem, który obciąża seniorów, jest pomoc młodszym pokoleniom – mówił w RDC Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

– W tej chwili w KRD znajdują się 233 tys. osób w starszym wieku, które mają zadłużenie wobec wierzycieli – mówił gość audycji. Jak podkreślił, łączna kwota tych długów wynosi ponad 2 mld 870 mln zł. Zwrócił jednak uwagę, że rzeczywiste zadłużenie seniorów jest wyższe – wymieniona kwota dotyczy tylko zarejestrowanych długów. – Średnie zadłużenie osoby starszej to 12 tys. 300 zł, wyższe kwoty dotyczą mężczyzn – wyliczał Łącki.

Brak pieniędzy na życie

Prezes wyjaśniał w audycji, jakie są najczęstsze powody, dla których starsze osoby zaciągają długi. – Te przyczyny od lat się nie zmieniają – przyznał. – Przede wszystkim to brak pieniędzy na normalne,  codzienne życie. Świadczenia emerytalne nie są wysokie, potrzebne są pieniądze na opłacenie rachunków, trzeba zapłacić za leki. To główne powody, dla których starsze osoby zaciągają kredyty – tłumaczył Łącki.

Pomoc młodszym

Podkreślił, że kolejnym bardzo ważnym elementem, który obciąża seniorów, jest pomoc młodszym pokoleniom – osobom, które nie mają zdolności kredytowej. – Chodzi o osoby, które nie dostają kredytów i pożyczek. Emeryt pożyczkę dostanie, bo wiadomo, że każdego miesiąca ma taki sam dochód i jest uważany za osobę, która będzie spłacać dług – tłumaczył prezes. – Mechanizm jest taki, że chcą pomóc dzieciom lub wnukom, a dzieci i wnuki deklarują, że będą spłacać te zobowiązania. Natomiast w pewnym momencie zaprzestają tej spłaty – dodał. Zwrócił uwagę, że starsze osoby bardzo często nie wiedzą, że pieniądze nie wpływają na konto. – Dowiadują się dopiero z korespondencji od firmy windykacyjnej – przyznał Łącki.

Prezes zwrócił uwagę, że część seniorów, która zawsze była aktywna zawodowo, po przejściu na emeryturę bierze kredyty, aby utrzymać dotychczasowy poziom życia.

Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone