SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Gen. Stanisław Koziej: w decyzji ws. Caracali zawarta jest troska o polski przemysł

fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Kierowanie się racją polską jest słuszne. W tej decyzji zawarta jest troska o polski przemysł, jako ważny element systemu bezpieczeństwa narodowego – powiedział na antenie RDC gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

4 października Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zakończeniu rozmów z Airbus Helicopters ws. umowy offsetowej dotyczącej kontraktu na zakup śmigłowców Caracal. Resort wskazał, że kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Po tej informacji prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną wizytę w Polsce. Szef MSZ Witold Waszczykowski oświadczył jednak, że polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe nie zostały odwołane, tylko przełożone na inny termin.

Kompromitacja francuzów

Kompromitacja i pokaz klasy Francuzów – tak wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki odniósł się do informacji, że organizatorzy paryskich targów przemysłu zbrojeniowego Euronaval 2016 uznali, że status polskich delegacji, biorących udział w targach, nie będzie już oficjalny.

Wypowiedź wiceministra była zupełnie niepotrzebna, zapętlił się w tym sporze – powiedział na antenie RDC gen. Stanisław Koziej, dodając, że spór jest zrozumiały, natomiast obrażanie Francuzów jako narodu było zbędne. – Kierowanie się racją polską jest słuszne. W tej decyzji zawarta jest troska o polski przemysł, jako ważny element systemu bezpieczeństwa narodowego – powiedział.

Generał Koziej wyjaśnił, że decyzja Ministerstwa Rozwoju jest fachowa z punktu widzenia polskich sił zbrojnych. – Odejście od jednolitej platformy śmigłowcowej, która spowodowała, że jedynie Caracal spełnił określone wymagania – dodał.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone