SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Gąsocin. Zabytkowy dworzec będzie uratowany. PKP sfinansuje remont

Dworzec w Gąsocinie/fot.RDC

Ponad 140-letni dworzec kolejowy w Gąsocinie zostanie wyremontowany. Polskie Koleje Państwowe zobowiązały się pokryć koszt rewitalizacji. Odbudowa obiektu ma zakończyć się w 2024 roku.

Plan odbudowy dworca to efekt rozmów, w których uczestniczyli Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Jarosław Muchowski, wójt gminy Sońsk. PKP zadeklarowały, że uratuje zabytek do 2024 roku i przywróci jego funkcje dworcowe. – Zapadała decyzja, że dworzec w Gąsocinie zostanie wpisany do programu rewitalizacji dworców, który ruszy od 2021 roku i zostanie wyremontowany – powiedział Muchowski.

Dwupiętrowy obiekt ma powierzchnię ok. 400 m2. Jego parter będzie pełnił funkcję dworcową – będzie tam poczekalnia, kasa biletowa i toalety. Piętro gmina odpłatnie wynajmie od PKP i przeznaczy na cele kulturalne dla mieszkańców. Koszt remontu pokryją PKP.

Finansowanie tego zadania będzie w 100 proc. leżało po stronie PKP. Gmina Sońsk, jako gmina wiejska nie posiada środków finansowych na wyremontowanie tego typu obiektu – dodał wójt gminy.

Szacuje się, że remont będzie kosztować nawet kilka milionów złotych. W Polsce są tylko dwa tego typu dworce. Drugi stoi w Celestynowie pod Warszawą, ale jest młodszy o 23 lata. Dworzec w Gąsocinie, ze względu na oryginalną architekturę, przyjeżdżali oglądać m.in. Bolesław Prus, Maria Dąbrowska, Stefan Żeromski czy Henryk Sienkiewicz.

Czytaj też:

Co z zabytkowym dworcem w Gąsocinie? Mieszkańcy chcą remontu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone