SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Fundusz Wsparcia Kultury. „Dobry algorytm, kryteria zbyt ogólne”

Rafał Wiśniewski/fot. RDC

Algorytm Funduszu Wsparcia Kultury jest dobry, chociaż można było bardziej uszczegółowić kryteria – przyznał w „Poranku RDC” prof. Rafał Wiśniewski. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury odniósł się do krytykowanego wsparcia dla twórców.

Zakładamy, że są wspólne jakieś reguły, które są dla wszystkich. I że nie były analizowane PKD, na podstawie których te wątpliwości się pojawiły, tylko zostały w kategoriach przygotowanego twardego algorytmu wykazane straty – mówił Rafał Wiśniewski.

Pamiętajmy, że wsparcie jest wielopoziomowe i nie trafia wyłącznie do artysty – tłumaczył nasz gość. – Koncentruje się, żeby wesprzeć różne podmioty, które współpracują bezpośrednio. Znaczy jest jakiś podmiot, który aplikuje, ale za tym podmiotem stoją poszczególne osoby – wyjaśnił.

Wskutek decyzji ministra kultury, wsparcie zostało zawieszone, a wnioski będą weryfikowane. Dlaczego dopiero teraz?

Ponieważ wierzyliśmy w uczciwość – powiedział prof. Wiśniewski. – Do każdego programu zakładamy dobrą wolę ludzi, którzy składają i że intencja jest pozytywna. To znaczy, że jeśli firma, która wykonuje inne zadania i dodaje z PKD w ostatniej chwili taką działalność, to na pewno budzi to spore wątpliwości – dodał.

Na ponad 2000 zgłoszeń było tylko kilkanaście, które budzą duże zastrzeżenia – podkreślał nasz gość.

Wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka poinformowała, że w ciągu następnego tygodnia powinny zostać zweryfikowane wszystkie wnioski.

Posłuchaj całej rozmowy: Poranek RDC: Fundusz Wsparcia Kultury

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone