SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Fotograficzna podróż po dawnej stolicy w Domu Spotkań z Historią

Przystanek tramwajowy na ul. Nowy Świat/Krakowskie Przedmieście, 1931–1933. Fot. NAC/dsh.waw.pl

„Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918-1939” – to tytuł najnowszej i największej wystawy przedwojennej fotografii prasowej, którą od czwartku można oglądać w Domu Spotkań z Historią.

Ekspozycja powstała w ramach warszawskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To fotograficzna podróż opowiadająca o mieście oraz będąca spacerem po ulicach i zaułkach przedwojennej Warszawy. Kuratorki wystawy – Anna Brzezińska i Katarzyna Madoń-Mitzner – pokazały, jak stolica II RP zmieniała się i rozwijała w ciągu 20 lat międzywojnia. – Jest część poświęcona modernizacji i rozwojowi architektonicznemu. Zaczęto dużo robić z myślą o nowoczesnym mieście: odchodzono od kamienic czynszowych oraz robiono plany, żeby było więcej przestrzeni – mówi Katarzyna Madoń-Mitzner.

Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, dodał, że wystawa ukazuje różne oblicza Warszawy. – Na wystawie można zaobserwować, z jednej strony oficjalne, reprezentacyjne gmachy, a z drugiej strony pokazana jest Warszawa skromnych, biednych ulic. Można też zobaczyć Warszawę bardzo żywą, z tłumem ludzi, generalnie miasto bardzo witalne – mówił konserwator zabytków.

Wystawa składa się z ekspozycji w galerii Domu Spotkań z Historią oraz części plenerowej na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Łącznie można zobaczyć ponad trzysta zdjęć autorstwa fotoreporterów agencji „Światowid” działającej w ramach koncernu „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. Ekspozycja zawiera fotografie między innymi Henryka Poddębskiego, Narcyza Witczak-Witaczyńskiego, Leona Jarumskiego, Jana Binka, które znajdują się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego – głównego partnera ekspozycji.

Wystawę opartą na fotografii prasowej uzupełniają prace fotografii artystycznej z tego okresu między innymi autorstwa Jana Bułhaka, Zofii Chomętowskiej, Czesława Olszewskiego i Anatola Węcławskiego. Zdjęcia ukazują fascynację modernistycznymi bryłami, światłem i nastrojem.

Wystawa będzie dostępna do 13 stycznia 2019.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone