SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Fortepian Ignacego Paderewskiego wróci do Polski. W sobotę koncert

fot. poznan.uw.gov.pl

– Wielkie święto polskiej muzyki – doradca prezydenta Andrzeja Dudy Tadeusz Deszkiewicz skomentował powrót fortepianu Ignacego Jana Paderewskiego do Polski. Instrument zostanie uroczyście zaprezentowany podczas sobotniego koncertu w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Fortepian Bösendorfer z 1882 roku, na którym grali obaj wirtuozi – Paderewski i Leszetycki – będzie można zobaczyć i usłyszeć podczas sobotniego koncertu w poznańskiej Auli Nova. W trakcie uroczystości z recitalem wystąpi prof. Hubert Rutkowski, prezes Towarzystwa Muzycznego im. T. Leszetyckiego, pianista, pedagog i popularyzator polskiej muzyki. Po uroczystości instrument, który zostanie przekazany poznańskiej uczelni przez Towarzystwo Muzyczne im. T. Leszetyckiego, eksponowany będzie w holu auli.

Jestem pod ogromnym wrażeniem (…) Teodor Leszetycki to była wielka postać w pedagogice fortepianowej. Był oczywiście profesorem Ignacego Jana Paderewskiego, ale sam wykształcił ponad tysiąc najwybitniejszych pianistów późniejszego okresu – mówi doradca prezydenta do spraw kultury Tadeusz Deszkiewicz.

Z Hamburga do Poznania

Sobotnie wydarzenie współorganizują rektor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu prof. Halina Lorkowska oraz wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Instrument dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został kupiony przez Towarzystwo Muzyczne im. Teodora Leszetyckiego i był przechowywany w Hamburgu. Z inicjatywy ambasadora Polski w Berlinie prof. Andrzeja Przyłębskiego oraz kierownictwa PKN ORLEN i ORLEN Deutschland GmbH został przewieziony z Hamburga do Poznania.

Wojewoda wielkopolski podkreślił, że „to fortepian o nieocenionej wartości historycznej”. – Dla nas, Wielkopolan, ma on szczególne znaczenie, bo grał na nim Ignacy Jan Paderewski, czyli człowiek, który tchnął ducha zwycięstwa w uczestników Powstania Wielkopolskiego – podkreślił Hoffmann. Jak dodał, prace nad sprowadzeniem fortepianu trwały kilkanaście miesięcy. – To również nasza misja jako państwa polskiego, by dbać o dobra narodowe, które są częścią naszej tożsamości i pięknej, choć trudnej historii – podkreślił wojewoda.

To będzie wielkie święto dla Poznania. Ignacy Jan Paderewski jest tam bardzo popularny – myślę, że głównie z uwagi na fakt, że poznaniacy pamiętają jego udział w Powstaniu Wielkopolskim – dodał Tadeusz Deszkiewicz.

Życie i twórczość Paderewskiego

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) naukę gry na pianinie rozpoczął jako 12P-latek w warszawskim Instytucie Muzycznym. W celu doskonalenia warsztatu dwukrotnie wyjeżdżał do Królewskiej Akademii Muzycznej w Berlinie, gdzie poznał wielu czołowych kompozytorów i wirtuozów owego czasu, m.in. Richarda Straussa, Antoniego Rubinsteina i Pabla de Sarasatego. Kontakty te oraz wpływy Heleny Modrzejewskiej skłoniły go do rozpoczęcia kariery pianisty. Dzięki pierwszemu występowi w Krakowie w październiku 1884 roku zdobył fundusze na wyjazd do Wiednia, gdzie uczył się pod kierunkiem Teodora Leszetyckiego.

Paderewski był artystą koncertującym na całym świecie, jednym z największych pianistów swojej epoki. W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W 1919 r. jako premier i minister spraw zagranicznych stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.

Teodor Leszetycki (1830–1915) pierwszych lekcji zaczął udzielać w wieku 15 lat. W 1862 r. Antoni Rubinstein powierzył mu klasę fortepianu w utworzonym przez siebie Konserwatorium Petersburskim. Od 1878 r. pracował w Wiedniu, gdzie poświęcił się prywatnemu nauczaniu i komponowaniu. Wykształcił blisko 1200 pianistów, w tym wielkie sławy swoich czasów.

Czytaj też:

Ponad 300-letnie skrzypce Stradivariusa znów w Polsce

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone