SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Czysta woda i sport. Zalew na Borkach w Radomiu doczeka się zmian

fot. KamStak23/CC BY 3.0

Zalew na Borkach – największy w Radomiu zbiornik wodny, popularne miejsce letniego wypoczynku radomian – zostanie oczyszczony. To jeden z elementów unijnego programu LIFE, w ramach którego przeprowadzane są kompleksowe działania adaptacyjne do zmian klimatu przez zagospodarowanie wody i zieleni.

W ramach projektu wprowadzane są działania adaptacyjne z wykorzystaniem zrównoważonego zagospodarowania wód opadowych i tzw. błękitno-zielonej infrastruktury. Jego głównym celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej o zwiększonej odporności na ekstremalne zjawiska pogodowe.

Jednym z elementów projektu jest oczyszczenie zalewu na Borkach. To największy zbiornik wodny w Radomiu, o powierzchni 9 ha. Wybudowano go w latach 70. XX w. w dużej mierze w czynie społecznym.

Z radomskiego zalewu spuszczono już wodę. Wcześniej ze zbiornika i pobliskich stawów kolmatacyjnych odłowione zostały ryby. – Kolejnym krokiem będzie oczyszczenie dna zalewu, przebudowa i oczyszczenie stawów kolmatacyjnych oraz remont jazu głównego – poinformował prezydent Radomia Radosław Witkowski.

W ramach projektu powstaną pływające wyspy z roślinnością oraz trzy fontanny zasilane energią z paneli fotowoltaicznych i małej elektrowni wiatrowej.

System natleniania, fontanny, wakeboard

Eksperci zaproponowali też rozwiązania mające na celu poprawę jakości wody. Będzie też m.in. montaż systemu natleniania wody, który ma zapobiegać wykwitowi glonów. Niezbędne do tego urządzenia, podobnie jak fontanny, będą zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. W ramach przedsięwzięcia odbędzie się też przegląd techniczny zapory i urządzeń piętrzących wodę.

Witkowski podkreślił, że w planach jest też cały szereg przedsięwzięć, które miasto zamierza zrealizować nad zalewem na Borkach poza projektem LIFE. To m.in. stworzenie infrastruktury do wakeboardingu, zakup nowego sprzętu pływającego i przebudowa placów zabaw. – Chcemy też wyremontować ścieżkę rowerową, zagospodarować plac, na którym odbywają się masowe imprezy, a także wybudować parking – zapowiedział prezydent miasta.

Kolejne etapy programu LIFE przewidują m.in. przywrócenie naturalnego biegu przepływającej przez Radom rzeki Mleczna oraz stworzenie nowego zbiornika retencyjnego na Potoku Północnym, o pow. blisko 2 ha. Ma on pełnić funkcję zarówno retencyjną, jak i rekreacyjną.

Zaplanowano również budowę na terenie miasta ok. 20 mniejszych zbiorników i niecek chłonnych, w których gromadzić się będą wody opadowe w pobliżu miejsc zagrożonych lokalnymi podtopieniami. W ich okolicach będą tworzone mikrosiedliska m.in. płazów, ważek i ptaków. Wodociągi Miejskie kupią zaś stacje pogodowe, bo projekt zakłada budowę systemu meteorologicznego miasta.

Radomski projekt jako jedyny z Polski i Europy środkowo-wschodniej został wybrany w 2016 r. w konkursie Programu UE LIFE „Adaptacje do zmian klimatu”. Projekt ma być wdrożony do końca roku 2020. Jego całkowita wartość to przeszło 24 mln zł, z czego ponad 12 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych, a prawie 6,5 mln zł pochodzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone