SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Fizjoterapeuci protestują. „Nie wyobrażamy sobie, jak można funkcjonować bez studiów”

fot. RDC

– Boli nas, że ustawa, która została uchwalona przez parlament poprzedniej kadencji i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, ciągle napotyka na problemy w wejściu w życie. Ostatni czas został zmarnowany na tworzenie nowelizacji, która wywróciła ustawę do góry nogami – mówił w „Poranku RDC” Ernest Wiśniewski – członek zarządu stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

Organizacje zrzeszające fizjoterapeutów manifestowały w środę przed Sejmem przeciwko rozwiązaniom zawartym w projekcie nowelizacji ustawy o ich zawodzie, który przygotowało PiS. Sprzeciw dotyczy m.in. zmian w zakresie uprawnień zawodowych i rezygnacji z samorządu.

Fizjoterapeuci nie chcą zmian w ustawie uchwalonej jesienią ubiegłego roku przez Sejm poprzedniej kadencji i podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jej przepisy mają wejść w życie 31 maja.

Projekt zgłoszony przez grupę posłów PiS przewiduje m.in. przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o trzy miesiące, rezygnację z powołania samorządu zawodowego i zmiany w zakresie uprawnień zawodowych. Jedna z kluczowych poprawek wprowadzonych przez komisję we wtorek dotyczy rezygnacji z klauzuli sumienia dla fizjoterapeutów. Ostatecznie Sejm nie zajął się przygotowanym przez posłów PiS projektem.

Pikietujący przed Sejmem trzymali transparenty z hasłami: „Ustawa tak – nowelizacja nie”, „PiS ustawę nowelizuje – pacjenta nie szanuje”, „16 mln dla samorządu lekarzy, śmierć dla samorządu fizjoterapeutów”, „nowelizacja = emigracja” oraz „Studenci WUM i AWF razem przeciw nowelizacji”. Między zebranymi ustawiono śmietnik, na którym umieszczono napis „studia do śmieci”. Manifestujący trzymali w rękach ulotki o szacie graficznej przypominającej bilet, symbolizujące konieczność wyjazdu, przed jaką staną, gdy wprowadzone zostaną postulowane w poselskim projekcie zmiany.

„Czas został zmarnowany”

Jak powiedział w „Poranku RDC” Ernest Wiśniewski, fizjoterapeutów niepokoi, że ustawa, która została uchwalona przez parlament poprzedniej kadencji i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, ciągle napotyka na problemy w wejściu w życie. – Ostatni czas został zmarnowany na tworzenie nowelizacji, która wywróciła ustawę do góry nogami – mówił członek zarządu stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

Wspomniał, że ustawa została oparta na samorządzie fizjoterapeutów, który miał gwarantować pacjentom bezpieczeństwo. – Dzisiaj każdy obywatel może jeszcze zarejestrować działalność fizjoterapeutyczną i świadczyć usługi bez żadnego wykształcenia kierunkowego. Ustawa ma przeciw temu przeciwdziałać, czyli chronić pacjentów poprzez tworzenie Krajowego Rejestru Fizjoterapii i nadawanie prawa wykonywania zawodu. To były zadania powierzone samorządowi jako jedynej organizacji, która jest w stanie sprostać tym zadaniom – podkreślił gość RDC.

Bez podstawowych studiów?

Zwrócił uwagę, że w dzisiejszych czasach wiedza fizjoterapeutyczna jest niezwykle szeroka. – Nie wyobrażamy sobie, jak można funkcjonować bez podstawowych studiów. Tak naprawdę edukacja zaczyna się podyplomowo. To są kolejne tysiące godzin działań praktycznych, które przygotowują do samodzielnej pracy – zauważył Ernest Wiśniewski.

Przypomniał również, iż ustawa wchodzi w życie 31 maja, ale ciągle nie ma przepisów wykonawczych. – Dopóki one nie powstaną, ustawa pozostanie martwa i nie będzie w stanie funkcjonować. Czekamy na decyzję ministra Radziwiłła, aby 31 maja powołał przepisy wykonawcze – zaznaczył w „Poranku RDC” członek zarządu stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone