SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Finlandia chce wejść do NATO. Rząd uruchomił oficjalną procedurę

Finlandia chce wejść do NATO/fot. Diego Delso, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Rząd Finlandii rozpoczął oficjalną procedurę złożenia wniosku o członkostwo kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. Rząd skierował wniosek w tej sprawie do parlamentu.

Fiński parlament (Eduskunta) ma przystąpić do rozpatrzenia stanowiska rządu ws. wejścia do NATO w poniedziałek.

Bezpieczeństwo nie jest grą o sumie zerowej. Kiedy Finlandia maksymalizuje swoje bezpieczeństwo, nie umniejsza tego nikomu – powiedział prezydent Sauli Niinisto, w związku z ogłoszeniem stanowiska rządu, podkreślając, że to historyczny dzień dla Finlandii. Przyznał również, że w tej sprawie potrzeba jeszcze głosu parlamentu. – Jest ważne, aby wszyscy deputowani byli świadomi łączących się z procesem członkowskim niepewności, korzyści i wad – dodał.

Również premier Sanna Marin przyznała, że kiedy parlament przychyli się do stanowiska, to „decyzja będzie mieć mocne podparcie”.

Wspólne bezpieczeństwo

Według doniesień fińskiej prasy z ankiet przeprowadzonych wśród posłów wynika, że około 160 z nich na 200 zasiadających w zgromadzeniu wyraźnie opowiada się już za członkostwem kraju w NATO.

Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo Finlandii, ale jako członek NATO Finlandia będzie też ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego Sojuszu – zaznaczyła premier. Według szefowej fińskiego rządu „decyzja wzmacnia północną część Europy i stwarza nowe możliwości także dla współpracy nordyckiej”. – Wzmacnia też Unię Europejską, której głos może stać się silniejszy w NATO – podkreśliła.

Zadecydowała wojna

W Szwecji oficjalne stanowisko władz ws. wejścia do NATO jest oczekiwane na początku tygodnia. Prezydent Finlandii Sauli Niinisto w tym czasie złoży wizytę w Sztokholmie i spotka się królem Karolem XVI Gustawem. – Sprawa Szwecji dotyczy też nas – przyznał prezydent Niinisto

W obu krajach od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę nastąpił zwrot w podejściu do NATO, a przystąpienie do Sojusz popiera – według aktualnych sondaży – większość obywateli, nawet 60-70 proc. (wcześniej jedynie co czwarty lub co trzeci).

Czytaj też:

Wojna w Ukrainie. Atak rakietowy we Lwowie i bombowy w Mariupolu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone