SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Finansowi oszuści podszywają się pod pracowników NBP

fot. piqsels

Narodowy Bank Polski ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod tę instytucję. W ostatnich dniach podjęli oni próby uzyskania dostępu do rachunków bankowych osób fizycznych. Oszuści – udając pracowników NBP – informują, że prowadzą fałszywą giełdę kryptowalut, uwiarygadniając ją nieprawnie wykorzystywanym logiem banku centralnego.

NBP i Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegają przed korzystaniem z tak spreparowanych ofert nieistniejącej w rzeczywistości giełdy kryptowalut.

Bank podkreśla, że „dzięki wzmiance o NBP, instytucji cieszącej się autorytetem, oferta może wydawać się bezpieczną i godną zaufania, dającą możliwość osiągnięcia wysokich zysków w krótkim czasie. W rzeczywistości służy wyłudzeniu danych i kradzieży pieniędzy”.

Posługują się aplikacją

W komunikacie opublikowanym na stronie banku opisano, jak wygląda proceder: po rejestracji na stronie fałszywej giełdy kryptowalut oszuści kontaktują się z takim użytkownikiem, proponując udzielenie pomocy przy weryfikacji danych. Namawiają ofiarę do zainstalowania programu do zdalnej obsługi komputera lub telefonu. W ten sposób uzyskują dostęp do urządzenia, a w konsekwencji mogą także uzyskać dostęp do rachunku bankowego.

NBP po raz kolejny przypomina, że nie uczestniczy w procedurach weryfikacji przelewów na indywidualne rachunki bankowe osób fizycznych oraz nie prowadzi bieżącej obsługi bankowej indywidualnych klientów.

Czytaj też: 

Śledztwo prokuratury po śmierci varsavianisty Jarosława Zielińskiego

Ostrołęka. Ukrywający się oszust matrymonialny trafił do więzienia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone