SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Filozofia przeciwko różnicom, czyli jak zrozumieć i zaakceptować inne kultury

fot. Pexels

Filozofia międzykulturowa to termin powstały na początku lat 90. Chociaż do tego momentu dominowała narracja uznająca jeden, zachodnioeuropejski nurt filozoficzny, w społeczeństwach świata coś się zmieniło. Wzajemnie zaczęliśmy się zauważać, szanować, aż w końcu jednoczyć.

Tradycyjna, starożytna definicja kultury określa ją jako troskę o społeczeństwo. – To stałe rozważania nad tym, czym jest człowieczeństwo, pielęgnowanie go i upowszechnianie – powiedziała na antenie Radia Dla Ciebie prof. Anna Czajka-Cunico z UKSW.

Filozofia międzykulturowa

Filozofia międzykulturowa to termin powstały na początku lat 90. – To filozofia, która w sowim podejściu do problemów ludzkości uwzględnia tradycje różnych kultur – dodała filozof. Koniec XIX wieku był momentem, w którym zdano sobie sprawę, że nie istnieje wyłącznie filozofia europejska. – Doświadczenia tego wieku doprowadziły do tego, że uwzględniono oblicza innych kultur w kształtowaniu się filozofii – wyjaśniła. Chociaż do tego czasu dominowała narracja uznająca jeden, zachodnioeuropejski nurt filozoficzny, w społeczeństwach świata coś się zmieniło. Wzajemnie zaczęliśmy się zauważać, szanować, aż w końcu jednoczyć.

Tacy jak my

Inni też myślą, dokładnie tak jak my – podkreśliła profesor Czajka-Cunico. Z twórcą filozofii międzykulturowej Franzem Martinem Wimmerem profesor przeprowadziła wywiad ponad 11 lat temu. W ciągu tego czasu w Europie pojawiły się obawy, których wcześniej w takiej skali nie doświadczaliśmy. – Problemy z jakimi się zmagamy sprzęgają się ze sobą, dzięki czemu filozofia międzykulturowa ma się coraz lepiej – podkreśliła. Dodała również, że filozofia ta, to jedyny sposób aby stawić czoła inności – aby w sposób kulturowy zrozumieć i zaakceptować innych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone