SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Film o św. Faustynie będzie promował Płock podczas ŚDM

fot.Pedro/flickr CC-BY-SA 2.0

Film pt. „Pieśń o Faustynie – Miłosierdzie drugie imię Miłości” będzie promował Płock, miejsce pierwszych objawień św. Faustyny Kowalskiej (1905-1938), podczas diecezjalnej części odbywających się w lipcu Światowych Dni Młodzieży (ŚDM).

Obraz to poetycko-muzyczna opowieść o św. Faustynie Kowalskiej nawiązująca do wydarzeń z jej pobytu w płockim klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w latach 1930-32.

Film ma promować miasto

Autorką scenariusza filmu jest Maria Marciniak, a oprawę muzyczną stworzył jej mąż, Bogdan Marciniak – oboje prowadzą zespół „Bemolla”, który od ośmiu lat działa przy parafii św. Jakuba Apostoła w Imielnicy, dzielnicy Płocka. Obraz wyreżyserował Henryk Jóźwiak, aktor płockiego teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego. Film powstał dzięki finansowemu wsparciu osób prywatnych, lokalnych firm i parafii.

– Film jest lekko fabularyzowaną, poetycko-muzyczną opowieścią o świętej siostrze Faustynie Kowalskiej. Głównym akcentem jest jej obecność w płockim klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie w 1931 r. miało miejsce pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego. Jego obraz znany jest na wszystkich kontynentach świata. Zależało nam by przy okazji opowieści o świętej siostrze Faustynie Kowalskiej pokazać także sam Płock. Dlatego zamieściliśmy sporo zdjęć, które przedstawiają najbardziej charakterystyczne miejsca naszego miasta – powiedziała PAP Marciniak.

Dodała, iż w filmie, oprócz głównego wątku św. Faustyny, pojawiają się również dwa inne, dotyczące osób związanych z tajemnicą Bożego Miłosierdzia i z Płockiem – pierwszy to postać papieża św. Jana Pawła II, który odwiedził to miasto w czerwcu 1991 r. w czasie swej czwartej pielgrzymki do Polski, a drugą wspomnianą osobą jest zmarły w 2014 r. w wieku 25 lat ks. Piotr Błoński, który – jak zaznaczyła autorka scenariusza – „swą postawą wobec choroby i śmierci w młodym wieku ubogacił wielu mieszkańców naszego miasta”.

Młodzi aktorzy

W filmie, który trwa ok. 45 minut, zagrało 12 młodych aktorów. Wszyscy są członkami zespołu „Bemolla”, na co dzień uczniami płockich szkół. W głównej roli św. Faustyny Kowalskiej wystąpiła Katarzyna Kolczyńska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, najstarszej polskiej szkoły i jednej z najstarszych w Europie, istniejącej nieprzerwanie od 1180 r.

Jak przyznała Marciniak, scenariusz filmu powstawał z przerwami mniej więcej pół roku, pierwotnie jako program artystyczny zespołu „Bemola” na 85. rocznicę płockich objawień Jezusa Miłosiernego. Realizacja filmu trwała natomiast równo rok, z czego najwięcej czasu zajął montaż, nad którym pracowała Grażyna Zych z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Muzyka napisana specjalnie na potrzeby filmu

Częścią obrazu są teledyski głównie z autorskimi piosenkami zespołu „Bemolla”, które zostały napisane i skomponowane specjalnie na potrzeby filmowej opowieści o św. Faustynie. Teledyski te powstawały m.in. w plenerach, a także w zabytkowej płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jednej z pięciu najstarszych bazylik w Polsce. Autorem zdjęć jest Krzysztof Stańczak ze studia filmowego „Eska”.

Podczas obchodów ŚDM w diecezji płockiej płyty DVD z filmem „Pieśń o Faustynie – Miłosierdzie drugie imię Miłości” będą „cegiełkami”, z których dochód zostanie przeznaczony na trwającą rozbudowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy płockim Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Sanktuarium to każdego roku odwiedzają rzesze pielgrzymów z całego świata.

Kim była św. Faustyna?

Św. Faustyna Kowalska przybyła do płockiego klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w 1930 r. Tam też 22 lutego 1931 r. doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego polecającego namalowanie obrazu z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”. Obraz powstał w 1934 r., gdy św. Faustyna przebywała już w Wilnie. Znany obecnie na całym świecie wizerunek Jezusa Miłosiernego namalował Eugeniusz Kazimirowski, który polegał na wskazówkach samej św. Faustyny.

W 80. rocznicę objawień, 22 lutego 2011 r., biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido – Deus Caritas est”, czyli „Jezu, ufam Tobie – Bóg jest Miłością”.

W ramach obchodów ŚDM Kraków 2016 na terenie diecezji płockiej od 20 do 25 lipca przebywać będzie ok. 5 tys. młodych pielgrzymów z zagranicy, w tym z Armenii, Brazylii, Francji, Gruzji, Irlandii, Wenezueli i Włoch. W samym Płocku będzie ich ok. 2 tys.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone