SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Festiwal „Eufonie” w Warszawie. W tym roku tematem romantyzm

Rafał Wiśniewski/fot. RDC

Romantyzm w centrum zainteresowania 3. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Cykl koncertów rozpocznie się jutro i potrwa do 27 listopada. O tym, jakie kompozycje usłyszymy, mówił w „Poranku RDC” Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Publiczność usłyszy muzykę klasyczną i współczesną, jazz i elektronikę, a także muzykę eksperymentalną w interpretacji wybitnych artystów z siedemnastu państw.

W tym roku klasyczny romantyzm szkół XIX-wiecznych i XX-wiecznych, ale również pamiętamy o neoromantykach, pamiętamy tych, którzy właśnie reprezentują współczesne interpretacje romantyzmu – podkreśla dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski.

Festiwal otworzy koncert Chóru Filharmonii Narodowej i Sinfonii Varsovii pod batutą Zsolta Nagy. W programie znajduje się „Walc Mefisto nr. 1” Ferenca Liszta, „Minuty symfoniczne” Ernsta von Dohnányi i „Te Deum” Zoltána Kodály. Koncert odbędzie się 19 listopada w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej.

Usłyszeć będzie można Adam Bałdych Quartet i ich prapremierowe interpretacje kwartetów smyczkowych Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert odbędzie się 20 listopada w Teatrze Palladium.

22 listopada wybrzmi m.in. „Koncert skrzypcowy” op.70 Ludomira Różyckiego w wykonaniu Janusza Wawrowskiego, uznanego skrzypka i wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Muzyk jest w posiadaniu skrzypiec zbudowanych przez Antoniego Stradivariego w 1685 – zostaną one użyte podczas koncertu.

Podczas festiwalu zabrzmi muzyka elektroniczna. Do Warszawy przyjedzie Markus Popp, od ponad trzydziestu lat związany z grupą Oval, uznawaną za pionierów glitchu (gatunek muzyki elektronicznej powstały w latach 90.). Wystąpi też Jacek Sienkiewicz, uważany za jedną z najważniejszym postaci polskiej sceny elektronicznej ostatnich dwudziestu lat. Obydwaj muzycy zmierzą się nagraniami Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia – podczas swoich koncertów zaprezentują publiczności przeróbki materiałów archiwalnych.

Festiwal zamknie występ czeskiego pianisty Lukáša Vondráčka z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki. Muzycy zagrają II Symfonię „Wigilijną” Krzysztofa Pendereckiego. Po przerwie zabrzmi koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edwarda Griega i utwór „Morning Prayers” Gija Kanczelego. Bilety na ten koncert zostały już wyprzedane.

Impreza potrwa do 27 listopada. Więcej informacji TUTAJ. Wydarzenia będzie też można śledzić bezpłatnie w streamingu w sieci.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: festiwal muzyczny „Eufonie”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone