SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rozpoczął się Festiwal „Chopin w sercu Warszawy”

fot. Pixabay

Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Chopin w sercu Warszawy rozpoczął się w sobotę recitalem pianistki Leonory Armellini. Koncerty odbywają się w kościele Świętej Trójcy. Wydarzenie potrwa do 25 sierpnia.

Koncerty odbywają się w każdą sobotę lipca i sierpnia. To pierwsza edycja wydarzenia. Inspiracją był fakt odnalezienia nieznanego miejsca związanego z Fryderykiem Chopinem. Kościół św. Trójcy to miejsce, gdzie w 1825 r. Chopin wystąpił przed carem Aleksandrem I. W podzięce za występ otrzymał od niego pierścień z brylantem – poinformował dyrektor artystyczny festiwalu, Przemysław Lechowski. – Naszą misją jest przywracanie Chopina temu miejscu -powiedział.

Na festiwalu wystąpią pianiści, m.in. Nikolay Khozyainov, Łukasz Krupiński, Maciej Wota, Aleksandra Bobrowska i Gintaras Janusevicius.

Fortepian na środku kościoła

Lechowski poinformował, że „stawia na połączenie muzyki z aspektem zdrowotnym” – Nasz festiwal to także zwrócenie uwagi na jakość życia. Chcemy, by ludzie zabiegani w mieście wyciszyli się chociaż na chwilę i kontemplowali muzykę – dodał.

Jak poinformował Lechowski krzyż na kopule stanowi geodezyjny środek Warszawy, według którego sir William Heerlein Lindley wytyczył sieć stołecznych wodociągów. Ponieważ budynek jest rotundą, podczas festiwalu fortepian będzie ustawiany na środku kościoła, idealnie pod latarnią kopuły – czyli w sercu Warszawy.

Koncerty organizowane są dla osób w wieku powyżej 10 lat, które są gotowe na zachowanie ciszy przez godzinę. Dla młodszych dzieci organizatorzy przygotowali półgodzinne koncerty „Chopinutki”, bezpośrednio po koncercie głównym. Wstęp na koncerty jest wolny.

Wszystkie informacje można znaleźć na stronie: chopinwsercuwarszawy.pl/festiwal-2018

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone