SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Festiwal Audioriver znów odwołany. Będzie dopiero latem 2022 roku

fot. audioriver.pl

Audioriver odwołany. 15. edycja festiwalu po raz drugi zostaje przełożona na przyszły rok. Jak poinformowali organizatorzy, bilety pozostaną ważne.

„Pomimo intensywnych przygotowań i wielu starań zmuszeni jesteśmy podjąć taką decyzję, ponieważ obowiązujące przepisy nie pozwalają na organizację imprez masowych” – poinformowali w specjalnym komunikacie organizatorzy. Jak dodali, bilety kupione w tym roku pozostają ważne na przyszły rok.

„Na przełomie czerwca i lipca poznacie pierwszych artystów, którzy wystąpią dla Was na Audioriver 2022” – oznajmili organizatorzy Audioriver, zwracając się do festiwalowej publiczności.

Wydarzenie niemożliwe do zrealizowania

Jak podkreślono w informacji, nawet minimalny format planowanej w tym roku kolejnej odsłony wydarzenia „jest niemożliwy do zrealizowania przez obowiązujące wytyczne rządu”. „Zakładany w rozporządzeniu limit frekwencji do 250 osób to w naszym przypadku warunek niemożliwy do spełnienia. W tej sytuacji bylibyśmy zmuszeni do odmowy wstępu na teren festiwalu osobom, które wcześniej zakupiły i zachowały swoje karnety na Audioriver” – uzasadniono w komunikacie.

„Mamy świadomość, że do limitów nie wliczają się uczestnicy w pełni zaszczepieni, ale na ten moment nie jesteśmy jeszcze w stanie oszacować rzeczywistej liczby takich osób, co znacząco utrudnia planowanie wydarzenia na tak dużą skalę” – zaznaczyli twórcy Audioriver. Dodali przy tym, iż nie wyobrażają sobie, aby ktokolwiek, szczególnie przy wysokich temperaturach, mógł swobodnie czuć się podczas festiwalu na plaży, nosząc maseczkę. „W trakcie upałów mogłoby to być nie tylko męczące, ale i niebezpieczne dla zdrowia” – zwrócono uwagę w komunikacie.

Różne powody odwołania imprezy

Organizatorzy Audioriver przyznali zarazem, że na decyzję o odwołaniu tegorocznej odsłony tego wydarzenia wpłynęły też inne powody, np. problemy logistyczne przy bookingach artystów. „Otrzymujemy informacje, że zaproszeni przez nas wykonawcy z USA muszą odwołać swój przyjazd, a ich występy i trasy koncertowe w Europie będą przełożone na później. Z kolei przyloty artystów z bliższych krajów, ale spoza strefy Schengen, mogłyby spotkać się z problemami na lotniskach” – wyjaśniono w informacji.

Jak podano, „kolejnym kluczowym czynnikiem odwołania festiwalu jest fakt, że do Audioriver pozostało zbyt mało czasu, aby dłużej zwlekać”. Jednocześnie zaznaczono: „Wyrażamy nasze całkowite poparcie względem całej branży muzycznej i wspólnych postulatów, aby ograniczyć restrykcje względem obszaru różnego rodzaju eventów, koncertów i imprez masowych”. „Musimy otwarcie przyznać, że to prawdopodobnie najtrudniejszy okres w historii Audioriver” – podkreślono w komunikacie.

Jeden z najlepszych festiwali muzyki elektronicznej

Audioriver to jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej w Europie – główna część 15. edycji wydarzenia miała odbyć się od 23 do 25 lipca tego roku, jak zwykle na nadwiślańskiej plaży w Płocku. Z powodu pandemii koronawirusa została już raz przełożona – pierwotny termin planowany był na 24 do 26 lipca 2020 r.

W lutym tego roku organizatorzy Audioriver oznajmili, iż formuła najbliższego festiwalu będzie dostosowana do aktualnych warunków epidemiologicznych. Anonsowali też występy ośmiu z ponad stu artystów – Baasch, BICEP, Gorgon City, The High Contrast Band, Len Faki, Mathame oraz Paula Temple b2b SNTS. Wcześniej informowano również, że przeniesiona na ten rok impreza miała potrwać jeden dzień dłużej niż zazwyczaj i oprócz głównych wydarzeń muzycznych planowanych na lipiec w Płocku, elektroniczne brzemienia wrócą tam także 1 sierpnia, w ramach dodatkowego cyklu Sun/Day.

W 2012 r. festiwal Audioriver znalazł się na liście TOP 10 plebiscytu UK Festival Awards, nagradzającego najważniejsze imprezy muzyczne na świecie. Z kolei w 2009 r. portal branżowy Resident Advisor umieścił imprezę na czwartym miejscu wśród festiwali muzyki elektronicznej na świecie – festiwal wyprzedził wtedy m.in. podobne organizowane w Londynie, Tokio i Lipsku.

W trakcie dotychczasowych odsłon Audioriver występowali m.in. Richie Hawtin, Leftfield, Crystal Castles i Jamie Woon, a także Sven Vath, Shackleton, Gesaffelstein, Four Tet, Dillinja, Dinky, Jaguar Skills i Ella Eyre. Byli również Carl Craig, Moderat, GusGus, Trentemoller, Paul Kalkbrenner, Roeyksopp i Ricardo Villalobos oraz Modeselektor.

Czytaj też:

„Istne kocie szaleństwo!” W płockim zoo urodziły się dwie pantery śnieżne

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone