SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Fenomen „Gwiezdnych Wojen” w Polsce nie jest zakorzeniony tak, jak w USA”

Fenomen "Gwiezdnych Wojen"
fot. Pixabay

– To są bardzo duże emocje. Przyznam się, że jeszcze nie do końca się z tym przegryzłam – tak najnowszą część „Gwiezdnych Wojen” skomentowała Anna Hikiert, tłumaczka m.in. „Dziedzictwa Mocy IV: Wygnanie”. Gościem audycji „Polak potrafi” był również Błażej Niedziński.

Nie zaczęłam swojej przygody w czasach, kiedy pierwsza trylogia zawitała do naszych kin, ale wsiąkłam w to w momencie, kiedy do kin wchodziła wersja specjalna trylogii, czyli pod koniec lat 90-tych – przyznała Hikiert. Jak mówiła w rozmowie z Cezarym Polakiem, trylogię ogląda regularnie. – Po 150. razie przestałam liczyć, ile razy już ją widziałam – mówiła w RDC.

Uniwersum

Niedziński również nie widział oryginalnej trylogii w kinie. – Poznałem ją w telewizji w dzieciństwie – powiedział. Jak opowiadał, wtedy wsiąkł w to „uniwersum”. – Mówiąc uniwersum mamy na myśli cały wszechświat, który jest przedstawiony nie tylko w filmach, ale w książkach, komiksach, grach. Jest takie pojęcie rozszerzonego wszechświata – obejmuje wszystkie te formy poza filmami – wyjaśniał.

Nie wszyscy wiedzą, że jakiś czas temu to uniwersum zostało brutalnie zresetowane – zaznaczyła tłumaczka. – George Lucas (twórca „Gwiezdnych Wojen” – red.) zresetował wszystko, co zostało stworzone po pierwszej trylogii. Tuż przed „Przebudzeniem Mocy” zbudowany został nowy kanon – wyjaśniała.

„Gwiezdne Wojny” w Polsce

W ocenie gości RDC fenomen „Gwiezdnych Wojen” nie jest w Polsce zakorzeniony tak, jak w Stanach Zjednoczonych. – W Polsce „Gwiezdne Wojny” nie przeniknęły tak do świadomości społecznej, jak kultowe polskie filmy. Często mówimy cytatami z „Misia” czy „Alternatyw 4” nawet nie zdając sobie z tego sprawy – uważa Niedziński. – Z „Gwiezdnymi Wojnami” jest inaczej – dodał.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone