SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Fatalista” Tadeusza Słobodzianka w Teatrze Dramatycznym

zdj. Adrian Grycuk/wikipedia CC BY-SA 3.0

W warszawskim Teatrze Dramatycznym można oglądać „Fatalistę” – najnowszą sztukę laureata Nagrody Nike Tadeusza Słobodzianka, według Isaaka Bashevisa Singera. 

Akcja „Fatalisty” rozgrywa się w latach 30. ubiegłego wieku, w mieszkaniu przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. To tam w latach 1908-1917 mieszkał żydowski pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla Isaak Bashevis Singer.

Akcja przedstawienia opisuje magiczny świat żydowskiej społeczności, jej kultury, religii i tradycji – mówił reżyser spektaklu Wojciech Urbański. – Żydowskie małżeństwo po dziesięciu latach próbuje poprzez rozmowę znaleźć rozwiązanie narosłych niedopowiedzeń. Ta sztuka jest zdjęciem Warszawy z 1938 roku i dotyka życia, kolorów, świata który utraciliśmy, którego już po prostu nie ma – dodał Wojciech Urbański.

Spektakl opowiada o życiu żydowskiego małżeństwa, którego kawiarniane życie wśród bohemy artystycznej przeplata się z zapalaniem świec do szabasowej kolacji. Autor tekstu dramaturgicznego „Fatalisty” Tadeusz Słobodzianek podkreślił, że istotą przedstawienia jest dojście do prawdy.

– To sztuka mojego autorstwa inspirowana fenomenalnym opowiadaniem Isaaka Bashevisa Singera o człowieku, który wyszedł naprzeciw swojemu losowi w postaci pędzącego pociągu – dodał Tadeusz Słobodzianek.

W roli żony można zobaczyć Magdalenę Czerwińską, męża gra Robert T. Majewski, a w role ich dzieci wcielili się Jakub Strach i Maksymilian Zieliński. Przedstawienie „Fatalisty” można oglądać w niedzielę 17 lutego oraz w dniach 15-17 marca w Teatrze Dramatycznym, na scenie imienia Haliny Mikołajskiej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone