SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Fanatyzm. „To zjawisko bezrefleksyjne, które najczęściej występuje w religii i polityce”

fot. Pixabay

– Jest kilka cech, które charakteryzują ten fenomen. Po pierwsze to stan psychospołeczny – to znaczy, że ktoś musi być w relacjach z innymi ludźmi, żeby to zjawisko się pojawiło – wyjaśniała prof. Zofia Rosińska. – Fanatyzm jest misyjny, ale żeby coś, co jest misyjne, było fanatyczne, musi być kompulsja, czyli przymus – mówiła w „Niedzieli filozofów”.

Fanatyzm charakteryzuje się intencjonalnością. Zawsze jest na coś nakierowany, czegoś dotyczy i to coś jest sensogenne. Nasza psychika, kiedy staje się fanatyczna, jest zhomogenizowana – nie ma w niej krytyczności i refleksyjności, nie możemy z niej niczego wyodrębnić, wszystkie uczucia są jednością – tłumaczyła w RDC.

„Idea to ja”

Dodatkowo, fanatyk chce, żeby każdy człowiek przyjął ten sam przedmiot, czyli np. ideę czy wartość, za sensogenny w taki sam sposób. – W fanatyzmie nie ma dystansu, jest moment utożsamiania się z ideą. Idea staje się mną, dlatego jeśli ktoś atakuje tę ideę, to atakuje mnie – mówiła prof. Rosińska.

W opinii gościa RDC, część tych cech może występować u każdego człowieka, ale to nie czyni go od razu fanatykiem. – Najczęściej występuje w religii i polityce – uważa profesor. – Fanatyzm niczemu się nie przeciwstawia – tłumaczyła. Jednocześnie fanatyzm często prowadzi do przemocy.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone