SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Szef MSWiA zapowiedział podwyżki dla operatorów numeru 112

fot. Twitter/MSWiA

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że operatorzy numeru alarmowego 112 od marca otrzymają podwyżki płac. Minister Joachim Brudziński z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego spotkał się z tą grupą zawodową w Radomiu.

Jak mówił Joachim Brudziński, wzrost wynagrodzeń jest możliwy dzięki decyzji premiera i minister finansów. Brudziński dodał, że jest przekonany, iż jeszcze w tym roku wejdzie w życie znowelizowana ustawa wprowadzająca gradację funkcji w Centrach Powiadamiania Ratunkowego. Minister mówił, że konsekwencją tych zmian powinien być dalszy wzrost zarobków pracowników tych służb.

Ponad 20 milionów zgłoszeń

W ubiegłym roku operatorzy numeru alarmowego 112 przyjęli ponad 20 mln zgłoszeń. Są oni ludźmi, w rękach których niejednokrotnie spoczywa zdrowie a nawet życie wszystkich naszych rodaków – powiedział szef MSWiA w Europejskim Dniu Numeru Alarmowego 112.

– Niewiele ponad 20 procent zgłoszeń to przypadki wymagające interwencji służb ratowniczych. Wiele osób korzysta z numeru 112 w sposób nieodpowiedzialny – przyznaje Agata Dębska, która w radomskim centrum pracuje od początku jego funkcjonowania.

Decyzja operatora

W całej Unii Europejskiej wykręcając numer 112, możemy zgłaszać między innymi pożary, wypadki drogowe, kradzieże, włamania, nagłe omdlenia, poważne uszkodzenie ciała czy przypadki porażenia prądem. To operator decyduje czy potrzebujemy interwencji pogotowia ratunkowego, gazowego, straży pożarnej albo policji. Numer jest bezpłatny, a można się z nim połączyć nie tylko z telefonu stacjonarnego i komórkowego – nawet bez karty SIM, ale również z automatu telefonicznego.

Czytaj też:

Stopień alarmowy BRAVO-CRP. Konferencja bliskowschodnia

Ten sam dyspozytor pod numerami 997 i 112. „Szybsza informacja”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone