SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Europejska Stolica Kultury. „Najważniejszy rok w powojennej historii Wrocławia”

fot. Pixabay

Trwa weekend otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. – To najważniejszy rok w powojennej historii Wrocławia. Zaplanowanych jest ponad tysiąc wydarzeń – mówił Krzysztof Maj – dyrektor generalny Biura Festiwalowego. Gościem audycji „Mnie się to podoba” był również Michał Bieniek – kurator odpowiedzialny za sztuki wizualne w ESK 2016.

Program jest bardzo ambitny, przygotowano wiele ciekawych propozycji – zapewniał Maj. Jak zaznaczył, na sam weekend otwarcia (15-17 stycznia) zaplanowano sto wydarzeń.

Europejska Stolica Kultury

Pomysł na to, że kultura może być narzędziem do porozumiewania się narodów w Europie, zgłosiła w 1985 roku ówczesna minister kultury Grecji. Tak zapoczątkowała tę ideę, poczynając od Aten. Z czasem to ewoluowało. Teraz mamy dwa miasta jednocześnie, które są Europejską Stolicą Kultury. Jedno z tzw. starej Unii Europejskiej – w tym roku San Sebastian – opowiadał Maj. Jak dodał – drugie miasto – z tzw. nowej UE – to właśnie Wrocław.

Kultura to przestrzeń, w której rośnie kapitał społeczny. Chcemy, by w efekcie sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury uczestnictwo mieszkańców miasta w wydarzeniach kulturalnych wzrosło dwukrotnie – powiedział w sobotę prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Dodał również, że chciałby, by rok 2016 był we Wrocławiu „rokiem życzliwości”.

„To, co najlepsze”

Michał Bieniek podkreślił w RDC, że głównym celem organizatorów jest „pokazanie tego, co najlepsze we Wrocławiu„. W ramach ESK zaplanowano liczne koncerty, wernisaże, czy spektakle. Oprócz polskich artystów, do Wrocławia zaproszono również twórców z całej Europy. Europejska Stolica Kultury – Sprawdź pełny program.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone