SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Esperanto został stworzony jako język pomostowy w komunikacji międzynarodowej

Esperanto
fot. RDC

– Ludwik Zamenhof wychowywał się w Białymstoku, który był w tamtych czasach wielkim tyglem kulturowym. Mieszkali tam Polacy, Rosjanie, Niemcy, Żydzi i Litwini. Wszyscy ci ludzie nie żyli ze sobą w zgodzie. Widząc te konflikty, Zamenhof doszedł do wniosku, że dużym problemem jest brak wspólnego języka, który byłby neutralny dla ogółu ludności – mówił w audycji „Z innej planety” Łukasz Żebrowski – przewodniczący Światowej Esperanckiej Organizacji Młodzieży.

Gość RDC tłumaczył, że istotą Esperanto jest to, że został on stworzony jako język pomostowy w komunikacji międzynarodowej. – Dzięki temu, że Zamenhof to zainicjował, Esperanto jest zdecydowanie prostszy w nauce niż jakikolwiek inny język. Oczywiście nie jest tak, że nie wymaga to wysiłku. Niektórzy uczą się kilka tygodni, a inni kilka lat. Mi to zajęło kilka tygodni. Po dwóch latach mogłem już prowadzić kurs dla początkujących – powiedział Żebrowski.

„Język neutralny dla ogółu ludności”

Dodał, że Ludwik Zamenhof wychowywał się w Białymstoku, który był w tamtych czasach wielkim tyglem kulturowym. – Mieszkali tam Polacy, Rosjanie, Niemcy, Żydzi i Litwini. Wszyscy ci ludzie nie żyli ze sobą w zgodzie. Widząc te konflikty, Zamenhof doszedł do wniosku, że dużym problemem jest brak wspólnego języka, który byłby neutralny dla ogółu ludności – zwrócił uwagę.

Podstawy w innych językach

Wspomniał również, że Esperanto nie jest sztuczny, ponieważ został stworzony z rzeczy, które występują w innych językach. – Ma podstawy w innych językach. Posiada regularną gramatykę, w słownictwie podstawą są natomiast rdzenie, do których dokładając przyrostki lub przedrostki, tworzy się inne wyrazy – zaznaczył gość RDC.

Przewodniczący Światowej Esperanckiej Organizacji Młodzieży tłumaczył, że głównym źródłem tych rdzeni są języki romańskie. Dużo zapożyczeń pochodzi również z języków germańskich i słowiańskich. – Jeśli więc ktoś zna jakiś język z tej grupy, to zdecydowanie szybciej nauczy się słownictwa esperanckiego. Co ciekawe, w Chinach istnieją uczelnie, które nauczają Esperanto jako pierwszego po ty, by następne języki było łatwiej nauczać – powiedział Łukasz Żebrowski.

Esperantyści szacują, że na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów. Najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone