SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pandemia koronawirusa a zdrowie psychiczne. Psychiatra radzi

Wsparcie podczas izolacji/fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Stan epidemii jest czasem trudnym dla wszystkich. Izolacja z powodu kwarantanny, choroba czy śmierć bliskiej osoby, a także zaniepokojenie obecną sytuacją i spowodowane tym uczucie niepewności może wpłynąć na zdrowie psychiczne. Zapytaliśmy o poradę psychiatrę.

Kiedy szukać pomocy psychologa lub psychiatry?

Kwarantanna, choroba albo śmierć kogoś bliskiego z powodu koronawirusa to sytuacje, które wywołują silny stres. Dlatego w takich chwilach powinniśmy szukać wsparcia u specjalistów.

To może być szczególnie niebezpieczne dla osób, które wcześniej miały już problemy zdrowotne – mówi psychiatra, prof. Maria Załuska, dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego na warszawskich Bielanach. – Jeżeli już ktoś wcześniej miał problemy ze zdrowiem psychicznym, miał skłonność do nawracającej depresji czy innych tego typu zaburzeń psychicznych, zaburzeń funkcji poznawczych, zaburzeń psychotycznych, taka osoba w stresie jest narażona na nawrót swojej choroby. Powinna być więc szczególnie wrażliwa i uważna. Powinna analizować sygnały ostrzegawcze i szybko zgłaszać się po pomoc – tłumaczy psychiatra.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych Warszawa Bielany prowadzi całodobową infolinię dla osób w kryzysach psychicznych, pod numerem tel. 22 56 90 750. Centrum zapewnia pomoc psychologiczno-psychiatryczną mieszkańcom Bielan. Szczegółowe informacje TUTAJ.

Czy problemy ze snem są wskazaniem do kontaktu z psychiatrą?

Pierwszym poważnym sygnałem, że dzieje się coś złego, są zaburzenia snu – mówi prof. Maria Załuska. – Utrzymujące się trudności z zasypianiem czy sen płytki i przerywany, który nie daje wypoczynku albo budzenie się w nocy czy też budzenie się wcześnie rano z niemożnością uśnięcia, to poważny sygnał, że może jesteśmy pod nadmiernym wpływem stresu i jeżeli nie otrzymamy odpowiedniej pomocy psychologicznej czy nawet farmakologicznej, to mogą rozwinąć się u nas różnego rodzaju zaburzenia – przestrzega.

Co pomoże nam zmniejszyć stres wywołany pandemią?

Noszenie maseczki, mycie i dezynfekowanie rąk w czasie epidemii nie tylko chroni przed zakażeniem koronawirusem. Przestrzeganie zasad higieny ma teraz duże znaczenie także dla zdrowia psychicznego – wyjaśnia prof. Maria Załuska. – Daje nam to poczucie pewnej kontroli – to są rzeczy, które my możemy robić, żeby zakażenie było mniejsze. Stabilizuje to naszą psychikę – dodaje.

Co daje nam kontakt z bliskimi, choćby telefoniczny?

Kontakt z bliskimi osobami jest ważny dla kondycji psychicznej podczas przymusowej izolacji społecznej. – Kontaktujmy się z bliskimi dzięki możliwościom, jakie daje współczesna technika – podpowiada prof. Załuska. – Jesteśmy istotami społecznymi, kontakt jest nam potrzebny. To bardzo ważne, nawet jeśli osobę, z którą chcemy się spotkać osobiście, zobaczymy jedynie na ekranie komputera czy smartfona – dodaje.

Gdzie szukać wsparcia?

Właściwie w każdej dzielnicy Warszawy istnieje poradnia zdrowia psychicznego. Niektóre działają w ramach tzw. centrów zdrowia psychicznego, są też centra interwencji kryzysowej, poradnie rodzinne czy pomoc psychologiczna w ośrodkach pomocy społecznej – wymienia prof. Maria Załuska.

Jak pomóc nastolatkom przetrwać izolację?

Konieczność pozostania w domu i przymusowa izolacja może rodzić u nastolatków poczucie frustracji i stres. Dlatego, jak radzi ekspert, rodzice powinni rozmawiać z nimi przede wszystkim o odpowiedzialności. – To jak zachowają się młodzi ludzie, nie skutkuje może bezpośrednio tym, że zachorują, ale mogą zarazić np. osoby starsze – mówi dr Kamila Lenkiewicz – dyrektor ds. terapeutycznych Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży na Bielanach w Warszawie.

Warto wytłumaczyć też, dlaczego w czasie epidemii bezpieczniejsze są kontakty wirtualne. – Teraz jest czas spotkań online. To rozmowa również o obawach, o lękach – zaznacza terapeutka.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży na warszawskich Bielanach pomaga od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00. Kontakt możliwy jest pod numerami telefonu 536 777 251 oraz 530 777 875.

Jakich zasad przestrzegać, żeby zgodnie przetrwać izolację z rodziną?

Izolacja z rodziną pod jednych dachem to nowa, trudna sytuacja. Trzeba pogodzić zdalną pracę i szkolne obowiązki dzieci w czasie kwarantanny.

Żeby wyjść z niej obronną ręką, warto przestrzegać kilku zasad – podpowiada dr Kamila Lenkiewicz. – To co jest ważne, to zachowanie struktury dnia. Oczywiście to jest uzależnione od wieku dziecka. Kiedy mamy czas na pracę i obowiązki, a kiedy mamy czas na relaks i bycie razem. Warto tego pilnować, ale też warto rozmawiać o tym, co się dzieje teraz. Trzeba mówić o tym, że to jest naturalne i zrozumiałe, że komuś jest trudno i pokazuje to poprzez złość. Trzeba pozwolić, by wtedy ta osoba pobyła trochę sama ze sobą – dodaje.

Co pomaga w rozładowaniu stresu dziecka?

Maluchy mogą czuć obawę w sytuacji, której nie rozumieją. Rodzice mogą im pomóc poradzić sobie z obawami. Mogą w zabawie odczytać, co niepokoi ich dziecko.

Można też posłużyć się także bajkami terapeutycznymi – mówi specjalista. – Są adresowane do dzieci w wieku od 6 do 10 lat i opowiadają właśnie o tej sytuacji, w którą właśnie teraz mamy. Poruszają takie tematy, jak izolacja społeczna, „zostań w domu”, obawa o rodziców, jak radzić sobie ze złością w czasie izolacji. Bajki terapeutyczne mają to do siebie, że w sposób przystępny dla dziecka poruszają tematy i podsuwają rozwiązania tej trudnej sytuacji – wyjaśnia.

Takie bajki można znaleźć na profilu facebookowym Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dzieci i młodzieży na warszawskich Bielanach.

Jakie pytania stawiamy sobie w czasie epidemii?

Przymusowa izolacja społeczna okazuje się być dla wielu z nas czasem refleksji nad tym, co jest w życiu ważne. – To, co dotychczas było naszym priorytetem, na przykład wartości materialne, schodzi na drugi plan, kiedy nie mamy dostępu do wartości niematerialnych – tłumaczy dr Kamila Lenkiewicz.

Jak rozpoznać sygnały, które poprzedzają agresywne zachowania?

Jest kilka sygnałów świadczących, że poziom napięcia zbliża się do granicy. – W wielu przypadkach podczas izolacji pojawiają się agresja i przemoc – mówi w rozmowie z RDC dr Kamila Lenkiewicz. – Pierwszy symptom polega na doświadczaniu niewygody w związku z przebywaniem w swoim towarzystwie – wyjaśnia.

Czy kwarantanna może być ratunkiem dla rozpadającego się związku?

Może też okazać się, że izolacja będzie trudnym czasem, ale potrzebnym do uratowania związku – przekonuje dr  Lenkiewicz. – Na pewno trudno jest tym parom, które na przykład przed epidemią podjęły decyzję o rozstaniu, ale nie wprowadziły tego w życie. Izolacja domowa pozwala im jednak spojrzeć na sprawę jeszcze raz, zadać sobie pytanie, czy faktycznie nie ma dla nas ratunku – dodaje terapeutka.

W sytuacji, gdy doświadczamy kryzysu psychicznego lub zauważamy go u bliskich, możemy przez całą dobę zadzwonić na bezpłatny telefon do Centrum Wsparcia prowadzonego przez Fundację ITAKA (800 70 22 22). Przez całą dobę działa też telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (116 111).

Z pomocą przyszli też specjaliści z Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy dyżurują pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 102.

Wykaz centrów zdrowia psychicznego wraz z danymi kontaktowymi znajdziemy na stronie: www.czp.org.pl. Poradnie zdrowia psychicznego, nawet jeśli ograniczają możliwość wizyty, mogą świadczyć pomoc zdalnie.

Swojej działalności nie zawiesiły także szpitale psychiatryczne. W wielu izbach lekarskich i pielęgniarskich świadczone jest również wsparcie psychologiczne dla pracowników służby zdrowia, którzy są teraz narażeni na największy stres.

Czytaj też: Dieta podczas epidemii. Specjalista ds. odżywiania radzi

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone