SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zmarł Emil Karewicz. Aktor, weteran II wojny miał 97 lat

Emil Karewicz nie żyje/fot. PAP/Rafał Guz

Zmarł Emil Karewicz. Aktor teatralny, filmowy, żołnierz 2. Armii Wojska Polskiego miał 97 lat. Informację o śmierci artysty potwierdził Związek Artystów Scen Polskich.

Emil Karewicz swoją karierę aktorską rozpoczął w Wilnie, w Teatrze Małym. Podczas II wojny światowej walczył w 2 Armii Wojska Polskiego. Po wojnie ukończył „Studio Dramatyczne Iwo Galla”. Od 1962 związany był z warszawskimi teatrami: Ateneum, Dramatycznym oraz Ludowym. W 1983 roku przeszedł na emeryturę.

Karewicz urodził się 13 marca 1923 roku w Wilnie. W czasie II wojny światowej przeszedł szlak z 2 Armią WP do Berlina. Niedługo po wojnie debiutował na scenie rolą kelnera w „Klubie kawalerów” Michała Bałuckiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W filmach grał od 1950 roku. Pierwszym z jego udziałem była „Warszawska premiera” Jana Rybkowskiego.

„Stawka większa niż życie”

W 1956 roku Karewicz wystąpił w „Kanale” Andrzeja Wajdy, wcielając się w postać porucznika „Mądrego”, zastępcy „Zadry”, oraz w „Cieniu” Jerzego Kawalerowicza, jako prowokator Jasiczka, a w roku 1958 – w „Bazie ludzi umarłych” Czesława Petelskiego, gdzie zagrał Tadka „Warszawiaka”. W 1960 zagrał króla Władysława Jagiełłę w „Krzyżakach” Aleksandra Forda.

Wielką popularność przyniosła Karewiczowi rola Hermanna Brunnera, przeciwnika Hansa Klossa, granego przez Stanisława Mikulskiego w serialu „Stawka większa niż życie”, realizowanym w latach 1967-1968 .

Miałem być taką wredną przeciwwagą dla szlachetnego Klossa. (…) W tamtych czasach i później dziennikarze pytali mnie dość często, czy mam w sobie coś z Brunnera. Oczywiście nic. Realizację tych odcinków, w których brałem udział, pamiętam ogólnie, raczej bez detali. Wszystko przebiegało bardzo płynnie. Ze Staszkiem Mikulskim połączyła nas na lata może nie przyjaźń, ale ciepła zażyłość – mówił aktor po latach w jednym z wywiadów.

Kontynuacja kultowego serialu

Karewicz wystąpił też m.in. w filmach „Wszyscy i nikt” Konrada Nałęckiego, „…Droga daleka przed nami…” Władysława Ślesickiego, „Ojciec królowej” Wojciecha Solarza, a także w serialach „Bank nie z tej ziemi” czy „M jak miłość”.

W 2012 roku, razem ze Stanisławem Mikulskim, powrócił na ekran w nowej opowieści o Klossie i Brunnerze – w filmie „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” w reżyserii Patryka Vegi.

Aktor teatralny

Kariera sceniczna Emila Karewicza, oprócz gry w Teatrze Wybrzeże, obejmuje występy m.in. w teatrach: im. Stefana Jaracza w Łodzi (1949-1960, gdzie grał m.in. w sztukach reżyserowanych przez Iwo Galla), Nowym w Łodzi (1960-1962), im. Stefana Jaracza w Warszawie (1962-1965) oraz w stołecznych teatrach Dramatycznym (1965-1967) i Nowym (1974-1983).

Karewicz wystąpił też w wielu spektaklach telewizyjnych, m.in. w: „Makbecie” w reż. Andrzeja Wajdy, „Fauście” w reż. Grzegorza Królikiewicza i „Kilku scenach z życia Glebowa” w reżyserii Tomasza Zygadły.

Był ambasadorem Domu Artystów Weteranów w Skolimowie.

W 2004 odcisnął swoją dłoń w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. Wśród wielu odznaczeń nadanych aktorowi są m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz Odznaka „Za Wybitne Zasługi dla Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”.

Emil Karewicz miał 97 lat.

Czytaj też:

Paweł Królikowski odznaczony pośmiertnie przez prezydenta

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone