Ekstraklasa piłkarska. Radomiak Radom wygrał z Wisłą Kraków 4:2

• 15.05.2022 19:42

• Aktualizacja: 06:22 26.07.2022

Wisła Kraków przegrała 2:4 z Radomiakiem w niedzielnym meczu zamykającym 33. kolejkę piłkarskiej ekstraklasy. Wynik ten oznacza spadek "Białej Gwiazdy" do pierwszej ligi. Dla Wisły to czwarta degradacja w historii. Wcześniej przytrafiło się jej to w 1964, 1985 i 1994 roku. W najwyższej klasie rozgrywkowej 13-krotni mistrzowie Polski grali nieprzerwanie od 1996 roku.
Krakowianie dobrze weszli w mecz i szybko objęli prowadzenie. Elvis Manu podał do Giorgiego Citaiszwiliego. Gruzin popisał się kapitalnym zwodem, wpadł w pole karne i strzałem w długi róg pokonał Filipa Majchrowicza.

Potem gra się wyrównała, gospodarze momentami przejmowali inicjatywę, ale nie byli w stanie wypracować sobie dobrej okazji. W 30. minucie, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, w polu karnym Radomiaka powstało spore zamieszanie, a strzał Josepha Colleya został zablokowany. Potem kontrę wyprowadził Citaiszwili, podał w polu karnym do Jana Klimenta, a Czech – strzelając z ostrego kąta – trafił w boczną siatkę.

W odpowiedzi Marko Poletanovic wybił piłkę z pola bramkowego przerywając atak gospodarzy. W 42. minucie Citaiszwili po raz kolejny dał popis swoich umiejętności. Po udanych dryblingach w polu karnym oddał strzał, który niemal na linii bramkowej zablokował Raphael Rossi. Minutę później Rossi próbował z dystansu zaskoczyć Pawła Kieszka, ale nie trafił w bramkę.

Odrabianie strat

Tuż po wznowieniu gry po przerwie Wisła podwyższyła prowadzenie. Stefan Savic kopnął z około 20 metrów i piłka wpadła do siatki, po niezbyt udanej interwencji Majchrowicza.

Odpowiedź Radomiaka była natychmiastowa. Dawid Abramowicz podał w pole karne, a wprowadzony do gry na drugą połowę Karol Angielski tylko dołożył nogę, aby skierować piłkę do siatki.

Gospodarze wyczuli szansę i przejęli inicjatywę. Kolejne dwa ciosy zdali w dwie minuty, a katem "Białej Gwiazdy" okazał się Angielski, który skompletował hat-tricka.

Wiślacy rzucili się do odrabiania start, ale kilka minut przed końcem meczu kontratak Radomiaka zakończył się zdobyciem czwartej bramki przez Abramowicza. Asystę przy tym trafieniu zaliczył Angielski.

Składy:

Radomiak Radom: Filip Majchrowicz – Goncalo Silva (46. Tiago Matos), Raphael Rossi, Mateusz Cichocki, Dawid Abramowicz – Leandro (90. Jakub Snopczyński), Thabo Cele, Daniel Łukasik (90. Maciej Świdzikowski), Mateusz Radecki, Luis Machado (46. Filipe Nascimento) – Maurides (46. Karol Angielski).

Wisła Kraków: Paweł Kieszek - Konrad Gruszkowski, Joseph Colley, Michal Frydrych, Matej Hanousek – Giorgi Citaiszwili, Marko Poletanovic, Patryk Plewka (80. Michal Skvarka), Elvis Manu (64. Mateusz Młyński), Stefan Savic (80. Sebastian Ring) – Jan Kliment (64. Zdenek Ondrasek).