SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Ekspert WUM o zakrywaniu twarzy: w Polsce wiele osób udaje, że to robi

fot. PAP/Darek Delmanowicz

W Polsce jest powszechna zgoda na to, że ludzie udają – noszą maseczki na brodzie lub przyłbice i półprzyłbice, które kompletnie nic nie dają – tak specjalista chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. n. med. Ernest Kuchar skomentował nowe zakażenia koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, że badania laboratoryjne potwierdziły 8510 nowych zakażeń koronawirusem. Resort poinformował również o śmierci 254 osób.

Specjalista chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. n. med. Ernest Kuchar zwrócił uwagę, że „od kilku tygodni obserwujemy rozdźwięk między liczbą zakażeń a liczbą zgonów„.

Wiedząc, że śmiertelność koronawirusa wynosi 1, a maksymalnie 2 procent łatwo zauważyć, że liczba zakażeń nie zgadza się z liczbą zgonów” – powiedział. „Liczba zgonów jest zdecydowanie bardziej wiarygodna, bo trudno ją zaniżyć” – dodał. Jak wyliczył, jeśli ponad 200 osób zmarło na Covid, liczba zakażeń powinna wynosić ponad 20 tys. „Z tego wynika, że wykrywamy tylko niewielki odsetek zakażeń – dodał.

Kuchar przyczynę wzrostu zakażeń widzi m.in. w poluzowaniu obostrzeń. – Skoro ograniczenia prowadzą do spadku liczby zakażeń, to ich poluzowanie musi prowadzić do wzrostu. Chodzi o to, żeby ten wzrost był w granicach rozsądku, akceptowalny, ale żeby dało się żyć, bo nie da się wprowadzić lockdownu na rok – zauważył.

„To jest fikcja”

Zwrócił uwagę, że część działań i ograniczeń ma charakter pozorowany. – Jeśli ja widzę ludzi, którzy noszą już nie przyłbicę, a półprzyłbicę, to jest to fikcja, nawet przyłbica nie chroni nas przed zakażeniem koronawirusem – tłumaczył.

Z jednej strony robimy ograniczenia, a z drugiej strony akceptujemy ich pozorne przestrzeganie – powiedział. Zwrócił uwagę, że „w niektórych krajach wprowadzono maseczki chirurgiczne z atestem, w innych państwach ludzie muszą nosić dwie maseczki. A w Polsce jest powszechna zgoda na to, że ludzie udają – noszą maseczki na brodzie, albo noszą przyłbice i półprzyłbice, które kompletnie nic nie dają”.

Dr Kuchar odniósł się do sytuacji z Zakopanego, gdzie na Krupówkach w miniony weekend turyści tłumnie bawili się na ulicach. – Ryzyko zarażenia na przestrzeni otwartej jest 20 razy mniejsze niż w pomieszczeniach zamkniętych – wyjaśnił. Jego zdaniem „prawdopodobnie więcej zakażeń jest w autobusach, supermarketach i centrach handlowych, gdzie ludzie niedokładnie przestrzegają obostrzeń, a gdzie stężenie wirusa jest wielokrotnie większe„.

Przytoczył badania japońskich naukowców, którzy oszacowali, że do siedmiu na osiem zakażeń dochodzi właśnie w pomieszczeniach zamkniętych.

Czytaj też: Warszawa. Rozlewnia szczepionki na COVID-19 jesienią na Tarchominie?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone