SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ekspert: klimatyzacja wybawieniem w upale, ale groźna dla zdrowia

fot. pixabay

Klimatyzowane pomieszczenia jak oaza w upalne dni. Eksperci jednak ostrzegają – oprócz korzyści, klimatyzacja niesie za sobą także wiele zagrożeń. – W nieserwisowanym urządzeniu może rozwijać się wiele rodzajów grzybów i bakterii – mówi w rozmowie z Radiem dla Ciebie dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Takie urządzenia wyposażone są w odpowiednie filtry, które mają zapobiegać wprowadzaniu do pomieszczenia powietrza skażonego. Jeżeli te filtry są niewłaściwie konserwowane, oczywiście może na nich powstać zanieczyszczenie mechaniczne czy biologiczne i to może być potem powodem problemów, bo w pomieszczeniu pojawią się zanieczyszczenia zamiast świeżego powietrza – wyjaśnia.

Ważne jest także poprawne ustawienie temperatury – dodaje Grzesiowski. – Jeżeli temperatura na zewnątrz jest wyższa niż pięć stopni od tej, która jest wewnątrz, w momencie kiedy wychodzimy lub wchodzimy do takiego pomieszczenia, możemy przez pewien czas mieć problemy z adaptacją termiczną. To nie jest dla nas zdrowe i może być przyczyną problemów z zatokami, z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, a nawet u osób podatnych napadów astmy – tłumaczy.

Klimatyzacja osusza też powietrze. W razie pojawienia się suchości skóry, oczu lub błon śluzowych, warto sięgnąć po preparaty do nawilżania gardła, oczu i nosa. Unikajmy również bezpośredniego nawiewu klimatyzatora.

Czytaj też:

Klimatyzacje w szpitalach w Warszawie nie wytrzymały upałów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone