SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Edukacja domowa. „Czekają nas bardzo niekorzystne zmiany w przepisach”

fot. Pexels

– Główna zasada edukacji domowej jest taka, że to rodzice biorą na siebie odpowiedzialność za edukację dzieci, są jej organizatorem i mentorem. Obowiązuje ich podstawa programowa, z której dzieci co roku zdają egzaminy – mówił w „Popołudniu RDC” Mariusz Dzieciątko.

Jak tłumaczył gość RDC, edukacja domowa polega na tym, że dzieci nie chodzą na co dzień do szkoły, tylko uczą się w domu. – Główna zasada jest taka, że to rodzice biorą na siebie odpowiedzialność za edukację dzieci, są jej organizatorem i mentorem – tłumaczył. Podkreślił, że takich uczniów obowiązuje ta sama podstawa programowa, co dzieci, które uczą się normalnie w szkole. Każdego roku uczniowie korzystający z edukacji domowej, zdają egzaminy przed specjalną komisją.

„Negatywne zmiany”

Mariusz Dzieciątko zwrócił uwagę, że zmienią się przepisy dotyczące edukacji domowej. – Dla osób, które mają już dzieci w edukacji domowej, nie zmieni się wiele, dopóki nie będzie zmiany szkoły – tłumaczył i dodał, że największe zmiany czekają osoby, które dopiero chcą się zdecydować na taki typ nauki. – Będą dwie zmiany, które przez środowisko edukacji domowej są oceniane bardzo negatywnie – podkreślił.

Jak tłumaczył gość audycji, pierwsza zmiana dotyczy ograniczenia wyboru szkoły do edukacji domowej, tylko do poziomu województwa, w którym mieszka dziecko. – Druga niekorzystna zmiana to wymóg posiadania opinii pedagogiczno-psychologicznej z publicznej poradni, a nie jak było do tej pory – z publicznej lub prywatnej – wyjaśniał Dzieciątko. Dodał, że to bardzo utrudni możliwość uzyskania takiej opinii. – Mimo że tych publicznych placówek jest 600, to one podlegają rejonizacji. W efekcie, rodzice są skazani na jedną poradnię przypisaną do rejonu, a kolejki są rzędu trzech, czterech miesięcy – alarmował.

Problemy z finansowaniem

Marianna Kłosińska zwróciła uwagę, że to niejedyne problemy i wyzwania, przed jakimi staje edukacja domowa. – W ubiegłym roku o 40 proc. ścięto subwencje dla szkół, które podjęły się wsparcia rodziców – podkreśliła w RDC. Tłumaczyła, że z tych środków szkoły proponowały wsparcie w postaci dodatkowych zajęć czy pomocy psychologicznej. – Kiedy te środki zostały ograniczone, rodzice bardzo to odczuli – przyznała.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone