SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dziś Wielki Piątek. Adoracja krzyża w reżimie sanitarnym

fot. Pexels

Wierni z Kościoła Katolickiego upamiętnią dziś Mękę i Śmierć Jezusa Chrystusa. Dziś Wielki Piątek. Uroczystości odbywają się w cieniu pandemicznych obostrzeń – przyznaje dr Elżbieta Grzybowska, rzecznik prasowy Diecezji Płockiej.

Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński podkreśla, że krzyż i cierpienie Jezusa jest w centrum tego dnia paschalnego. – Krzyż jest w centrum naszych rozważań, przez ten krzyż Chrystus odkupił całą ludzkość, cały wszechświat, i przybliżył człowieka, przybliżył do Ojca – mówi biskup Kamiński.

Ksiądz Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zwraca uwagę, że atmosferę przemijalności i śmierci uświadamia nasza rzeczywistość – Kondukty żałobne zniknęły z naszych ulic i dopiero pandemia nam pokazuje, że jest śmierć, że wszystko przemija, i warto w Wielki Piątek wejść w klimat cierpienia, śmierci, warto poszukać takich osób, za które warto się pomodlić – mówi kapłan.

Jedyny dzień w roku bez mszy

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy Kościół nie sprawuje mszy świętych. Odbywa się natomiast między innymi adoracja Krzyża – tu – w związku z epidemią – będą pewne zmiany.

Podczas adoracji Krzyża, wierni nie będą całować Krzyża. W imieniu wszystkich znajdujących się w kościele, uczyni to jedynie ksiądz, który będzie przewodniczył nabożeństwu wielkopiątkowemu – tłumaczy Elżbieta Grzybowska.

Tego dnia obowiązuje post ścisły. Odprawiane jest nabożeństwo drogi krzyżowej.

Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki apeluje, by ci, którzy ze względu na obostrzenia nie mogą osobiście uczestniczyć w celebracjach, łączyli się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje.

Transmisję mszy św. w Wielkanoc będzie można śledzić w RDC. Zapraszamy przed odbiorniki na 101 FM w Warszawie, w pasmach lokalnych: w Radomiu, Płocku, Siedlcach, Ciechanowie i Ostrołęce oraz w internecie na www.rdc.pl/rdcplayer.

Czytaj też:

Wielkanoc na Mazowszu. Święcenie pokarmów w reżimie sanitarnym

 Warszawa. Parafie rezygnują ze święcenia pokarmów. Niektóre zrobią to na zewnątrz

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone