SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

A. Duda o Bitwie Warszawskiej 1920r.: to było wielkie zwycięstwo

fot. PAP/Marcin Obara

To było wielkie zwycięstwo w jednej z największych w historii świata i najbardziej znaczących bitew, która zmieniła losy tamtej wojny i pozwoliła Polsce zwyciężyć, słabemu wówczas wydawałoby się polskiemu państwu – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

W niedzielę rano w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona została msza w intencji ojczyzny i polskich żołnierzy, uczestniczą w niej m.in. para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Przed południem prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych, wręczył nominacje generalskie dziewięciu oficerom, w tym siedmiu na pierwszy stopień generalski; wręczone zostały też odznaczenia.

To było wielkie zwycięstwo w jednej z największych w historii świata i najbardziej znaczących bitew, która zmieniła losy tamtej wojny i pozwoliła Polsce zwyciężyć, słabemu wówczas wydawałoby się polskiemu państwu – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

Zapewniam, że będę cały czas stał na straży konstytucyjnych zasad – wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, prawa własności, a także równego traktowania – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas obchodów święta Wojska Polskiego.

Rodziny polskich żołnierzy przez to, że dają im miłość i ciepło, też współsłużą Rzeczypospolitej – podkreślił w niedzielę w Warszawie prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego.

Prezydent podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza zapewnił, że polskie władze będą nadal modernizować polską armię, zapewniając coraz lepsze jej uzbrojenie m.in. poprzez wzmacnianie obrony powietrznej kraju, a także polepszając wyposażenie indywidualne żołnierzy.

Dziękuję wszystkim żołnierzom – naszym i sojuszniczym za to, jak służą za wolność i bezpieczeństwo nasze i wasze. To dzisiaj podstawa bezpieczeństwa światowego, europejskiego, naszego bezpieczeństwa – podkreślał prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego.

Prezydent wziął w niedzielę udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Prezydent Andrzej Duda podziękował w niedzielę ministrowi obrony Mariuszowi Błaszczakowi, jego współpracownikom, dowódcom wojska polskiego za modernizację polskiej armii. Wyraził też nadzieję, że zadanie modernizacji Wojska Polskiego będzie kontynuowane i rozwijane.

Uroczystości na placu Piłsudskiego

W południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, z udziałem najwyższych władz, w tym prezydenta i szefa MON, przedstawicieli parlamentu, najwyższych dowódców WP, odbędzie się uroczysta odprawa wart – uroczystość symbolicznego zaprzysiężenia wart honorowych reprezentujących wszystkie rodzaje sił zbrojnych do pełnienia służby przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

W uroczystości wezmą udział żołnierze z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. W trakcie uroczystości zostaną oddane salwy armatnie. Głos zabierze prezydent, który następnie złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem.

Z powodu pandemii w tym roku nie odbędzie się defilada. Pokazy i obchody zostały rozłożone na dwa dni pomiędzy wiele miejscowości. Po uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza pododdziały przemaszerują do Muzeum Wojska Polskiego. Po raz pierwszy będą im towarzyszyć kadeci klas mundurowych, studenci uczestniczący w ochotniczym szkoleniu Legii Akademickiej i członkowie organizacji proobronnych.

Rekonstrukcja w Ossowie

W związanym z Bitwą Warszawską 1920 r. Ossowie odprawiona zostanie w niedzielę uroczysta msza na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, a następnie Apel Poległych, zostaną też złożone wieńce na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku. Na Błoniach Ossowskich odbędzie się rekonstrukcja historyczna.

Sprzęt Wojska Polskiego i sojuszników oraz występy artystyczne będzie można oglądać na wojskowych piknikach, organizowanych pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. W Warszawie na błoniach Stadionu Narodowego będzie można oglądać kilkadziesiąt pojazdów, w tym czołgi Abrams i Leopard 2PL, transportery Rosomak we wszystkich odmianach i samobieżną armatohaubicę Krab. O swojej służbie będą opowiadać żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Nad Warszawą i ponad 20 innymi miejscowościami, w woj. mazowieckim, podlaskim, łódzkim, śląskim, dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, świętokrzyskim i małopolskim przelecą wojskowe samoloty i śmigłowce. Zaprezentują się szkolne PZL-130 Orlik, TS-11 Iskra i M-346 Bielik; bojowe F-16, MiG-29 i Su-22; transportowe M28 Bryza i C295, a także śmigłowce Mi-2, W-3 Sokół oraz Mi-8 i Mi-17.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w rocznicę przełomowej bitwy wojny polsko-bolszewickiej.

Czytaj też:

Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920. Specjalne audycje tematyczne w Radiu dla Ciebie [SPRAWDŹ]

Mazowsze upamiętni rocznicę Bitwy Warszawskiej. Sprawdź program

Rocznica Bitwy Warszawskiej. Obchody w Ossowie i Wołominie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone