SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Zabójstwo w szkole w Wawrze. Ruszył proces w sprawie Emila B.

Szkoła Podstawowa nr 195 im. Króla Maciusia przy ulicy Króla Maciusia, Warszawa, Wawer/fot. PAP/Paweł Supernak

Dziś w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga o 9.30 ruszył proces przeciwko Emilowi B. W maju ubiegłego roku nastolatek dziewięciokrotnie ugodził nożem kolegę w szkole w Wawrze, w wyniku czego chłopak zmarł.

Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa w szkole w Wawrze został skierowany w połowie grudnia do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Prokurator zarzucił Emilowi B. popełnienie zbrodni zabójstwa popełnionej w zamiarze bezpośrednim.

Z ustaleń śledztwa wynika, że 15-latek przygotowywał się do popełnienia przestępstwa i planował je. Opisywał także w korespondencji telefonicznej – prowadzonej ze znajomymi – spodziewane konsekwencje czynu, którymi miały być pobyt na izbie dziecka i w zakładzie poprawczym. „W czasie zdarzenia Emil B. był pod wpływem substancji psychoaktywnych” – informowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Podała, że z treści opinii sądowo-psychiatryczno-psychologicznej sporządzonej po przeprowadzeniu obserwacji psychiatrycznej wynika, że dopuszczając się zabójstwa Emil B. był w pełni poczytalny.

Informowała również, że wobec Emila B. nadal jest stosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który jest stosowany wobec nieletnich tylko w wyjątkowych wypadkach.

Do tragedii doszło w maju

10 maja ubiegłego roku 15-letni Emil B. śmiertelnie ranił nożem 16-letniego Kubę w szkole w Wawrze. Raniony ostrzem nastolatek zmarł. Po tragedii Emil B. został umieszczony w schronisku dla nieletnich. Sąd zdecydował też o poddaniu nastolatka obserwacji psychiatrycznej, która się zakończyła. Dzień po zabójstwie sąd zdecydował o przekazaniu sprawy prokuraturze. Wówczas do sądu wpłynęło zażalenie obrońcy na tą decyzję. Zażalenie złożyła także matka i ojciec chłopaka.

Na początku października Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe zdecydował, że Emil B. będzie odpowiadał za zabójstwo jak dorosły. – Sąd oddalił wszystkie zażalenia na postanowienie Sądu Rejonowego, co oznacza, że będzie prowadzone postępowanie i będzie odpowiadał na zasadach ogólnych przewidzianych w kodeksie karnym, potocznie mówiąc jak dorosły – przekazał sędzia Marcin Kołakowski, rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

Emilowi B. grozi do 25 lat więzienia.

Czytaj też:

Tymczasowy areszt za zabójstwo na Woli. Ciosy nożem podczas kłótni

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone