SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Kolejna fala upałów. Mazowsze z najwyższymi temperaturami. IMGW wydał alert drugiego stopnia

fot. Pixabay

Dziś spodziewany jest powrót gwałtowniejszej pogody, na całym obszarze kraju możliwy będzie przelotny deszcz, a miejscami wystąpią burze – powiedział synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron. Pogoda będzie dużo bardziej dynamiczna niż w poprzednich dniach. Ostrzeżenie IMGW obowiązuje od 12:00 do jutra do 18:00.

Szczegóły dotyczące obszaru objętego ostrzeżeniami IMGW TUTAJ.

Będziemy mieli zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i będą się niemal w całym kraju pojawiać przelotne opady deszczu oraz miejscami wystąpią burze. Będzie to głównie w zachodniej połowie kraju i mogą mieć one dość gwałtowny przebieg – powiedział synoptyk. Opady deszczu wyniosą do 20 l/mkw., a porywy wiatru – do 70 km/h.

W niedzielę mogą pojawiać się też burze. – Najprawdopodobniej do końca dnia te burze przynajmniej do Warszawy nie powinny dotrzeć, ale mogą się pojawić na południu i na zachodzie województwa. Nocą z niedzieli na poniedziałek mogą objąć naszą część województwa – mówi Szymon Ogórek z IMGW.

Te zjawiska miejscami mogą być też intensywne i mogą im towarzyszyć silne zjawiska w postaci nawalnych opadów deszczu, silnego wiatru, a nawet opadów gradu – zapowiada Ogórek.

Gorące powietrze napływa nad Polskę

Wyładowania atmosferyczne to wynik tego, że nad Polskę po raz kolejny napływać będzie bardzo ciepłe, wręcz gorące powietrza z południowego zachodu. – Przełoży się to też na wartości temperatur” – podkreślił Gawron.

Dziś temperatura maksymalna wyniesie od 24 stopni w obszarach podgórskich do 31 stopni Celsjusza w niektórych miejscach w centrum lub na zachodzie kraju. Na przeważającym obszarze termometry pokażą ok. 27-28 stopni Celsjusza.

Na Mazowszu najcieplej

Szymon Ogórek powiedział, że podczas niedzielnego popołudnia najwięcej chmur, a także przelotne opady deszczu i burze występować będą głównie na zachodzie i południu Polski. – Natomiast najwięcej bezchmurnego nieba, rozpogodzeń i najmniejsza szansa na opady jest w centrum oraz na północnym wschodzie – wskazał.

Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy do 31 stopni Celsjusza. Najwyższe temperatury spodziewane są w południowo-wschodniej części kraju oraz miejscami w centrum, m.in. na Mazowszu.

Upały mają miejscami trwać aż do wtorku. W pięciu województwach – na Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz częściowo na Ziemi Świętokrzyskiej, Podkarpaciu i w Małopolsce – obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem.

Czytaj też:

Upalna niedziela na Mazowszu. Dziś nawet 31 stopni Celsjusza. Jest alert IMGW

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone