SŁUCHAJ ONLINE
MENU
na antenie
do 11:00

„Dziś idę walczyć mamo”. Wystawa w Galerii Brama Bielańska

Powstanie Warszawskie/fot. Wikimedia Commons

Wystawa „Dziś idę walczyć mamo. Rysunki Bogusława Lustyka. Godzina W – Powstanie Warszawskie oczami artysty” to prezentacja cyklu „Exodus”, który powstawał od 2014 r. – poinformował Bartłomiej Kłusek z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wernisaż w Galerii Brama Bielańska już we wtorek.

Ekspozycja rysunków Bogusława Lustyka została połączona z prezentacją jego instalacji plastycznej pt. „Barykada”. „Na wystawie zorganizowanej w Bramie Bielańskiej zobaczyć będzie można 12 wybranych wspólnie z autorem rysunków. Są to prace bardzo osobiste, ukazujące cierpienie zwykłych mieszkańców stolicy, ale i także bohaterską obronę miasta przez powstańców. Każdy z rysunków charakteryzuje doskonała, kompozycja oraz perfekcyjna kreska, którą podkreśla plama barwna” – napisał Bartłomiej Kłusek w informacji przesłanej PAP.

„własne wspomnienia”

„Artysta, będąc świadkiem tragicznych wydarzeń Powstania Warszawskiego, podjął ten temat malując własne wspomnienia” – wyjaśnił i dodał, że wybrane na wystawę prace pochodzą z lat 2014-15. Lustyk od sześciu lat bierze czynny udział w obchodach Powstania Warszawskiego, tworząc instalacje przestrzenne, nazwane „Barykadami”, na terenie Warszawy. Jest to swoisty „hommage dla niezłomnego miasta”. Tegoroczna „Barykada” zostanie zaprezentowana na „błoniach” Bramy Bielańskiej.

Bogusław Lustyk urodził się 15 lipca 1940 r. w Warszawie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1965 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Jego wykładowcami byli m.in. prof. Jerzy Tchórzewski i prof. Józef Mroszczak. Artysta przez wiele lat zajmował się plakatem i za tę formę zdobył ponad 20 nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Zajmuje się malarstwem, grafiką, formami przestrzennymi i rzeźbą ceramiczną; tworzy kolaże.

Wystawa rysunków Lustyka oraz jego instalacja artystyczna wpisują się w program obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Niepodległości. Wernisaż ekspozycji „Dziś idę walczyć mamo. Rysunki Bogusława Lustyka. Godzina W – Powstanie Warszawskie oczami artysty” odbędzie się 30 lipca o godz. 18 w Galerii Brama Bielańska. Wystawa będzie czynna do 2 października.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone