SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Uroczystości z okazji 82. rocznicy Polskiego Państwa Podziemnego

82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego/fot. PAP/Radek Pietruszka

W Warszawie oddano hołd twórcom Polskiego Państwa Podziemnego. 27 września 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski. Była to tajna organizacja niepodległościowa, która stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego.

W 82. rocznicę utworzenia PPP przedstawiciele władz państwowych, parlamentu, samorządu oraz kombatanci oddali hołd twórcom konspiracyjnych struktur.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. W jego imieniu głos zabrał minister Andrzej Dera. Prezydent w liście podkreślił, że głównym celem konspiracji było osłabianie wroga. Państwo podziemne było fenomenem na skalę światową – mimo okupacji działało sądownictwo, władze wykonawcze, szkolnictwo i organizacje pomocowe.

Apel do współczesnych pokoleń

O zasadach funkcjonowania podziemia w czasie wojny mówiła też pełniąca obowiązki prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teresa Stanek. Weteranka walk o niepodległość podkreśliła, że struktury konspiracyjne dawały ludności poczucie względnego bezpieczeństwa mimo toczącej się wojny.

Stanek zwróciła się z apelem do współczesnych pokoleń w kwestii oceny drugiej wojny światowej. Podkreśliła, że polskie władze i polskie wojsko nie uciekały we wrześniu 1939 roku z zajętej przez Niemców Polski. – To była nie ucieczka, ale forma szukania schronienia i próba dalszej walki mimo braku państwa – powiedziała.

Weteranka zwróciła się do współczesnych pokoleń o dbanie o przyszłość Polski. Przypomniała, że pomnik Państwa Podziemnego jest wykonany z granitu i tacy też byli twórcy działający w konspiracji. – Dzięki ich poświęceniu i walce możemy dziś spotykać się tu – mówiła.

W końcu września 1939 roku w oblężonej Warszawie przystąpiono do tworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowo-cywilnej pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski. Za datę jej powstania przyjęto 27 września. Tego dnia obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

Polskie Państwo Podziemne było podległe pod Rząd RP na uchodźstwie. Struktury były podzielone na dwa piony: wojskowy i cywilny. Polskie Państwo Oficjalnie istniało do 1 lipca 1945 roku.

Czytaj też:

Dziś 82. rocznica początków Polskiego Państwa Podziemnego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone