SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dziewięć złotych za godzinę parkowania? „Stawka powinna być zróżnicowana”

fot. Pexels

– Stawka za parkowanie powinna być przede wszystkim akceptowana społecznie – mówiła w programie „I wszystko jasne” Ewa Janczar (Platforma Obywatelska). Zdaniem Dariusza Figury (PiS), opłaty powinny być zróżnicowane ze względu na to, w jakiej części miasta znajduje się parking.

W centrach dużych miast miejsca parkingowe mogą podrożeć nawet trzykrotnie, do dziewięciu złotych za godzinę. Minister Mateusz Morawiecki chce podwyższyć limit opłat za parkowanie w centrach miast – obecnie to trzy złote za pierwszą godzinę postoju. Oznacza to, że rady miast lub gmin będą mogły podnieść opłaty nawet do dziewięciu złotych za pierwszą godzinę. Druga i trzecia godzina będzie mogła kosztować jeszcze drożej – o 20 procent. Dodatkowo, parkingi mają być płatne całą dobę, a także w weekendy (obecnie parkowanie w płatnych strefach jest darmowe po godz. 18 w dniach od poniedziałku do piątku oraz przez cały weekend – red.).

„Każda restrykcja budzi opór”

W moim odczuciu stawka za parkowanie powinna być przede wszystkim akceptowana społecznie – skomentowała w RDC Ewa Janczar (PO). – Myślę, że można znaleźć tak samo dużo argumentów, żeby pozostawić tę stawkę na aktualnym poziomie, jak i żeby ją podwyższyć – dodała. Janczar podkreśliła, że trzeba zapytać mieszkańców, jakiego chcą miasta. – Uważam, że każda restrykcja budzi opór, a opór rodzi inspirację do tego, jak te restrykcje obejść – argumentowała i wyjaśniła, że już przy obecnej stawce część osób nie dokonuje opłat.

Postulat samorządowców

Dariusz Figura (PiS) przypomniał, że regulacja, nad którą pracuje resort rozwoju, to odpowiedź na postulaty samorządowców. – Ta ustawa nie nakłada obowiązku podniesienia stawki, stwarza taką możliwość – precyzował. – Po drugie to rzeczywiście musi być decyzja lokalna. W Warszawie mamy obszary o bardzo dużym natężeniu parkowania i tam stawka powinna być większa, niż w innych obszarach – przekonywał. Polityk zwrócił również uwagę, że samo podniesienie opłat za parkowanie nie rozwiąże problemów. – To także kwestia parkingów podziemnych i ruchu podmiejskiego – wyliczał.

Nieuchronne zmiany

Uważam, że trzeba do tego problemu podejść poważnie. Nie mamy wyjścia – mamy coraz więcej samochodów, centra miast są coraz bardziej zatłoczone – komentował Paweł Rabiej (Nowoczesna). W jego ocenie, ograniczenie ruchu w centrach miast i podwyżka cen za parkowanie są nieuchronne. – Trzeba po prostu o tym mówić i powoli to wprowadzać. Zgadzam się, że stawka powinna być zróżnicowana – dodał Rabiej.

Jaka Warszawa?

Zdaniem Pauliny Piechny-Więckiewicz, postulaty, żeby stawka była zróżnicowana, jest „jasny i oczywisty”. – Jeśli mamy pytać warszawiaków, to nie o to, czy chcą podwyżki czy nie, bo nikt nie chce podwyżek – zaznaczyła. W jej ocenie, trzeba spytać mieszkańców stolicy o to, jakiej chcą Warszawy. – Takiej, w której centrum jakoś wygląda, można się poruszać i nie służy do tranzytu przez Warszawę, czy chcemy centrum reprezentacyjnego, czy chcemy czystego powietrza, ograniczyć smog itd. – wyliczała. – Będziemy musieli powiedzieć też o tym, jakie będą konsekwencje tego, jeśli warszawiacy na takie podwyżki się nie zgodzą. To są bardzo trudne rozmowy – dodała Piechna-Więckiewicz.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone