SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Dziewięć premier w nowym sezonie Polonii i Och-Teatru

fot. Panek/CC BY 3.0

Planujemy 9 premier w obu teatrach. Obsady są kompletne, wszystkie terminy są ustalone, bilety są w sprzedaży – zapowiedziała Krystyna Janda w czwartek na konferencji prasowej kształt nowego sezonu 2019/20 w stołecznych Teatrze Polonia i Och-Teatrze. Dyrektor Teatru Polonia zapowiedziała, że jubileuszowy, piętnasty sezon w jej teatrze zainauguruje w sobotę premiera „Prób” Bogusława Schaeffera w reż. Mikołaja Grabowskiego.

Planujemy dziewięć premier w obu teatrach. Wszystkie obsady są kompletne, wszystkie terminy są ustalone, bilety są w sprzedaży – powiedziała Janda. – Cokolwiek się zdarzy – okręt płynie – dodała.

W końcu listopada mamy premierę „Huśtawki” – musicalu opartego na utworze Williama Gibsona o miłości. Jest to musical, który miał dotąd tylko jedną realizację w Polsce. Jest to nasza superprodukcja, największa produkcja tego roku – podkreśliła Janda, zapowiadając na 29 listopada inaugurację sezonu 2019/20 w świętującym dziesięciolecie powstania Och-Teatrze. Wyjaśniła, że główną rolę Gizeli zagra Natalia Sikora.

Powierzyłam reżyserię pani Annie Sroce-Hryń, której widziałam kilka realizacji muzycznych i jestem nimi absolutnie zachwycona. Myślę, że wielka przyszłość przed nią, jeśli chodzi o sprawy teatralne w połączeniu z muzyką – podkreśliła.

14 grudnia na Małej Scenie Teatru Polonia odbędzie się premiera monodramu „Wszystko, co najlepsze” wg Duncana Macmillana i Jonniego Donahoe’a. – Bardzo wzruszający tekst. Reżyserem będzie debiutujący w teatrze twórca filmowy Piotr Złotorowicz. W spektaklu będzie grał Rafał Mohr – mówiła Janda.

Ten tekst przewiduje udział publiczności, tzn. do niektórych ról będą zapraszani ludzie z publiczności. Jest to taki typowy tekst terapeutyczny. Istnieje cały taki nurt teatru terapeutycznego – to nauka cieszenia się z najprostszych rzeczy – dodała.

„Policja. Noc zatracenia”

Kolejną premierą w Teatrze Polonia – 17 stycznia – będzie przedstawienie pt. „Policja. Noc zatracenia”, na który składa się jednoaktówka „Policja” Sławomira Mrożka i napisana jednoaktówka Andrzeja Saramonowicza (będzie też reżyserem spektaklu).

Chciałem pokazać konsekwencje świata totalitarnego, świata dyktatury utrzymanego w warstwie czarnej komedii, jak to robił Mrożek – powiedział uczestniczący w czwartkowej konferencji prasowej reżyser. Zapowiedział, że w przedstawieniu wystąpią Katarzyna Kwiatkowska i czterech aktorów Teatru Montownia.

Sama Krystyna Janda w Och-Teatrze wcieli się w tytułową rolę „nieznośnej sprzątaczki Lily”. – Będę reżyserem tego utworu. To jest absolutnie czysta zabawa teatralna, kryminalna. Jednocześnie jest to komedia charakterów – z galerią postaci nadzwyczajnie interesujących do zagrania – zapowiedziała. Premiera – 23 lutego

Z kolei 19 marca w Och-Teatrze odbędzie się premiera „Oszustów” Michaela Jacobsa w reż. Jana Englerta. – Ta sztuka przyszła do nas w gości, tzn. my jesteśmy współproducentami tego przedstawienia. Jan Englert przyniósł bardzo zabawny tekst, który kiedyś realizował, już bardzo dawno temu, w telewizji. Przyszedł z obsadą i zaproponował, żebyśmy to grali w Och-Teatrze – wyjaśniła Janda.

Bardzo się cieszymy, bo (Englert) wprowadza do naszego teatru zupełnie innych aktorów, którzy u nas nie grali. Wystąpią u nas Michalina Łabacz, Gabriela Muskała, Beata Ścibakówna, Filip Pławik i Zbigniew Zamachowski. Zbyszka znamy, bo właśnie gra u nas wojaka Szwejka, ale reszta aktorów będzie u nas pierwszy raz – dodała.

Przypomniała, że na scenach Och-Teatru i Polonii gra „ok. 400 aktorów z całej Polski”.

2 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Polonia odbędzie się premiera „Cwaniar” wg powieści Sylwii Chutnik w reż. Agnieszki Glińskiej.

Reżyser przyznała, że ta powieść, która ukazała się w 2012 r., jest „trochę takim Grzesiukiem a rebours”. – Jest taką łotrzykowską, warszawską, bardzo lokalną balladą, w której cztery dziewczyny-kobiety z bardzo różnych środowisk próbują naprawiać świat – z sukcesami, porażkami. I same próbują wymierzyć sprawiedliwość – wyjaśniła Glińska.

Zapowiedziała, że adaptacja będzie zawierała uwspółcześnienia oraz śpiewane, warszawskie ballady w aranżacji Jana Młynarskiego. – To będą „Cwaniary” 2020 roku – podkreśliła.

Zaplanowaną na 7 maja premierę na Dużej Scenie Teatru Polonia, Krystyna Janda zapowiedziała: „to nasza bardzo oczekiwana i z wielkimi nadziejami planowana realizacja – „Minetti. Portret artysty z czasów starości” – Thomas Bernhard i reżyser Andrzej Domalik„.

Thomas Bernhard – wszyscy wiemy, że to wybitny pisarz, wybitny dramaturg – ale on też mawiał o sobie, że jest człowiekiem teatru. Bohaterem tej powieści jest aktor, jak sam tytuł nam podpowiada. Jest to rzeczywiście portret aktora, który przez 30 lat w izolacji, w odosobnieniu całkowitym sposobił się do zagrania Króla Leara – mówił Domalik. – Od paru lat szukałem możliwości i powodu do spotkania się z Janem Peszkiem – i wreszcie się udało – dodał, zapowiadając, że krakowski aktor zagra role tytułową.

Janda przypomniała, że Minetti był wybitnym niemieckim aktorem i przyjacielem Bernharda.

4 czerwca odbędzie się w Och-Teatrze premiera „Wspólnoty mieszkaniowej” Jiriego Havelki w reż. Krystyny Jandy.

Czeska komedia społeczna – znamy ten gatunek – taka satyryczna, jednocześnie oskarżająca bardzo społeczeństwo współczesne – powiedziała reżyser. – Bardzo duża liczba postaci; właściwie przekrój każdego, dzisiejszego, europejskiego społeczeństwa. Dokładnie się to rymuje z naszym społeczeństwem i przeglądamy się w tym, jak w zwierciadle. Wszystko polega na tym, że ludzie spotykają się, kłócą, walczą o drobiazgi, nie zauważając, że w międzyczasie jeden cwaniak i jeden z władzy kupują ich kamienicę i oni zostają bez mieszkań – dodała.

Na zakończenie konferencji Janda powiedziała: „w tamtym roku zagraliśmy 900 spektakli z wyjazdami”. Wyjaśniła, że wyjeżdżają rocznie „ok. 230 razy w Polskę”.

Przedstawiła też Alicję Przerazińską, sprawującą od trzech miesięcy funkcję dyrektorki Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone