SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dziewięć nowych obwodnic na Mazowszu. Ruszyły konsultacje

Obwodnica Marek/fot. GDDKiA

Poznaliśmy szczegóły rządowego programu, który zakłada budowę stu obwodnic, w tym dziewięciu w województwie mazowieckim. Za 10 lat ruch tranzytowy będzie omijać między innymi Ciechanów, Lipsko, Łąck i Ostrołękę. W piątek rozpoczęły się konsultacje publiczne programu.

Obwodnice mają powstawać m.in. wokół tych miejscowości, gdzie notowane jest największe natężenie ruchu oraz gdzie notowana jest największa liczba wypadków. Przy wyborze lokalizacji brano także pod uwagę poprawę dostępu do miejscowości i regionów turystycznych. Na Mazowszu obwodnice powstaną również w okolicy Pułtuska, Siedlec, Skaryszewa, Sokołowa Podlaskiego i Zwolenia. Koszt budowy stu obwodnic ma wynieść blisko 30 miliardów złotych. Długość wszystkich tras szacowana jest na przeszło 800 kilometrów.

Konsultacje społeczne

Resort infrastruktury poinformował, że w piątek rozpoczęły się konsultacje publiczne programu budowy stu obwodnic na lata 2020-2030. Uwagi można zgłaszać do 20 marca 2020 r. Sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji zostanie zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury w terminie 30. dni od ich zakończenia.

Źródła finansowania

Budowa obwodnic będzie finansowana z pieniędzy Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Kolejnym źródłem wpływów do KFD są też pieniądze unijne.

Obecnie realizowany Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) przewiduje budowę 43 obwodnic o łącznej długości 447,5 km i wartości 11,3 mld zł. Dotychczas, do końca 2019 r., oddano do ruchu w ramach tego programu 15 obwodnic, a w ramach wcześniejszych działań inwestycyjnych wybudowano ich w sumie 64.

Czytaj też:

Mikołaj Wild: bezpłatny przejazd autostradą A2 z Warszawy do Łodzi

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone