SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dzień Ratownika WOPR. Jak ustrzec się od niebezpieczeństwa nad wodą?

Upał na Mazowszu/Zdjęcie ilustracyjne/fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Od początku wakacji mają ręce pełne roboty, w środę obchodzili swoje święto. 29 czerwca to Dzień Ratownika WOPR. To także okazja do tego, by znów apelować do wypoczywających nad wodą o rozwagę i odpowiedzialność. Od piątku, czyli od zakończenia roku szkolnego na Mazowszu utonęło 10 osób. W większości kąpały się w miejscach niestrzeżonych.

Szczególnym wrogiem jest wtedy alkohol – mówi prezes radomskiego WOPR-u Grzegorz Skóra. – Udając się nad wody nie korzystamy z alkoholu. Zabezpieczamy też dzieci. Najwięcej ofiar wypadków w wodzie to osoby nietrzeźwe lub dzieci bez zabezpieczeń i opieki – informuje.

Szef Zarządu Głównego WOPR Paweł Błasiak mówi, że tam gdzie nie ma ratowników, pomóc może zwykły człowiek. Byle nie za wszelką cenę. – My, ratownicy, pomagamy tak jak potrafimy, z narażeniem swojego życia. Jeżeli nie jesteś ratownikiem, a widzisz groźną sytuację powiadom służby – zaznacza.

Przestrzegajmy zasad

Nie tylko alkohol nie jest wskazany. Nie wchodźmy do wody rozgrzani od słońca. – Należy się lekko schłodzić, aby uniknąć szoku termicznego – podkreśla.

Zasad jest więcej. Przede wszystkim najlepiej korzystać z miejsc pilnowanych przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wszystkim ratownikom w ich święto życzymy – mimo wszystko – jak najmniej pracy.

Czytaj też: 

Upał na Mazowszu. W tym tygodniu możliwy alert trzeciego stopnia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone