SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Dzień kobiet z cytologią”. Darmowe badania w warszawskich szpitalach

fot.: Pixabay

W Warszawie, w ramach akcji „Dzień kobiet z cytologią”, w ośmiu szpitalach panie, bez względu na wiek, mogą bezpłatnie się przebadać. Cytologia umożliwia wczesne wykrycie zmian nowotworowych i może uratować życie. Do wykonywania badań w kierunku wykrycia raka szyjki macicy zachęcają lekarze i Ministerstwo Zdrowia.

 

Profesor Krzysztof Czajkowski – krajowy konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii – powiedział, że są kobiety, które badają się regularnie i takie, które w ogóle nie chodzą do ginekologa. Dzięki badaniom cytologicznym można wykryć chorobę nowotworową we wczesnym stadium i ją wyleczyć – dodał.

Zdaniem Idy Karpińskiej z Fundacji Kwiat Kobiecości kobiety zazwyczaj czas poświęcają na rodzinę, pracują i na co dzień nie mają czasu na badania. Powinny jednak zmienić priorytety, pomyśleć o swoim zdrowiu – mówi.

Śmiertelne żniwo

Co roku w Polsce trzy tysiące kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a umiera z tego powodu – 1600. Tylko co druga kobieta, u której wykryto raka szyjki macicy ma szanse przeżyć pięć lat. W większości krajów europejskich pięcioletnie przeżycia wynoszą od 60 do 80 procent przypadków.

Akcja warszawskich szpitali potrwa do końca tygodnia.

W całej Polsce kobiety w wieku od 25 do 59 lat mogą skorzystać z badań przesiewowych finansowanych z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone