SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Dzień języka ojczystego. Filolog: w języku potocznym można pozwolić sobie na znacznie większy luz

fot. Pixabay

– Włóżmy między bajki strachy, że jeśli nie zrobimy czegoś z zaśmiecaniem języka polskiego, to on za chwilę przestanie istnieć. Takie cuda się nie zdarzają, to się może zdarzyć małemu językowi – mówił w „Czasie dla Ciebie” prof. Włodzimierz Gruszczyński – filolog z Uniwersytetu SWPS.

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało lekturą na Narodowe Czytanie 2017 – ogłosił we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. – Naprawdę warto po raz kolejny przeczytać tę piękną pozycję naszej literatury – przekonywał.

Myślę, że tegoroczne Narodowe Czytanie będzie niezwykle ciekawe – ocenił prezydent podczas uroczystości z udziałem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. W uroczystości wzięła udział także minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Zaśmiecanie języka

Jak powiedział w RDC Włodzimierz Gruszczyński, jeśli wziąć pod uwagę, że na świecie używa się kilku tysięcy języków, a my jesteśmy w pierwszej trzydziestce, to należymy do grupy dużych języków. – Włóżmy między bajki strachy, że jeśli nie zrobimy czegoś z zaśmiecaniem języka polskiego, to on za chwilę przestanie istnieć. Takie cuda się nie zdarzają, to się może zdarzyć małemu językowi, który nie jest językiem oficjalnym i nie ma za sobą całej machiny państwowej – podkreślił.

Dodał, że osobiście ma na tę sprawę optymistyczne spojrzenie. – Ono wypływa z mojej znajomości historii. Kiedy przeglądałem rękopis pana Łukasza Opalińskiego z XVII wieku, człowieka wykształconego, z dobrego domu, prowadzącego olbrzymią korespondencję, to nie wiem, czy ze trzy razy widziałem tam przecinek albo znak diakrytyczny – zauważył Gruszczyński.

Dodał, że to przypomina dzisiejsze sms-y. – Oczywiście kiedy jego teksty były kierowane do druku, to razem z drukarzem dbał, aby wszystkie literki były złożone „po bożemu”, natomiast listy były czymś w rodzaju prywatnej rozmowy. To jest język potoczny i wtedy można pozwolić sobie na znacznie większy luz. Jednak różnica jest taka, że do nas dotarło bardzo mało potocznych tekstów, bo mieliśmy głównie do czynienia z tymi multiplikowanymi. Rękopisy zaginęły, to się po prostu wyrzucało – mówił w „Czasie dla Ciebie” prof. Włodzimierz Gruszczyński i filolog z Uniwersytetu SWPS.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone