SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Porozumienie z Iranem głównym tematem obrad Zgromadzenia Parlamentarnego NATO

fot. IK/ CC BY-SA 3.0

Przyszłość porozumienia nuklearnego z Iranem była jednym z tematów dyskusji podczas niedzielnej, popołudniowej sesji obrad Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie.

Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę, że umowa z Iranem, z której wycofały się ostatnio Stany Zjednoczone, ma zarówno wady, jak i zalety.

Partnerskie relacje

Marco Overhaus z Niemieckiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa mówił, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa ujawniła różnice w podejściu do Iranu między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Celem europejskim było i nadal jest integrowanie Iranu nawet z jego obecnym reżimem jako partnerem na Bliskim Wschodzie. Celem administracji Trumpa jest izolowanie Iranu do momentu, w którym będzie zmuszony albo zmienić reżim, albo całkowicie porzucić obecny kurs w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa – ocenił niemiecki ekspert.

Ostrożne działania

Europosłanka PiS i była szefowa MSZ Anna Fotyga podkreśliła, że kilka lat temu była przeciwniczką porozumienia z Iranem, gdyż jej zdaniem polityka wobec tego kraju powinna dotyczyć nie tylko kwestii nuklearnych, ale też rakiet balistycznych czy wspierania terroryzmu. Polityk zwróciła uwagę na kluczową rolę relacji europejsko-amerykańskich.

Mówiąc o moim początkowym podejściu do porozumienia z Iranem, uważam, że gdy już je podpisano i uzgodniono, musimy działać bardzo ostrożnie, tak aby utrzymać więź transatlantycką, ale to nie takie łatwe – powiedziała Anna Fotyga.

Obrady Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie zakończy poniedziałkowa sesja plenarna. Wezmą w niej udział między innymi prezydent Andrzej Duda oraz sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone