SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Dworek „Milusin” w Sulejówku po remoncie. Znamy datę otwarcia

Willa "Milusin" w Sulejówku, stan sprzed kilku lat, jeszcze przed otwarciem Muzeum Józefa Piłsudskiego/ fot. Tadeusz Rudzki, CC BY-SA 3.0 ], via Wikimedia Commons

Dworek „Milusin” marszałka Józefa Piłsudskiego znów będzie dostępny dla zwiedzających. Po trwającym wiele miesięcy remoncie zabytkowy obiekt na terenie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku będzie dostępny dla publiczności od 11 listopada. Dzień wcześniej odbędzie się uroczyste otwarcie z udziałem przedstawicieli rządu.

Kuratorka z muzeum w Sulejówku Małgorzata Basaj mówiła, że dzięki remontowi, „Milusin” odzyskał dawną świetność. Wszystkie pomieszczenia są umeblowane tak, jak było to w czasach Piłsudskiego. Na ścianach zawisną odzyskane obrazy sprzed wojny, które były własnością rodziny marszałka.

Oprócz zmian w wystroju wnętrz ważną częścią „Milusina” jest ogród. W trakcie remontu odtworzono jego funkcje. Dzięki temu otoczenie „Milusina” wygląda tak, jak w czasach, gdy mieszkała tu rodzina Piłsudskich. Ogrodowi przywrócono pierwotne funkcje, dlatego są tu m. in. warzywniak i pasieka wśród drzew oraz różany ogród.

Historia „Milusina”

Większość oryginalnego wyposażenia dworku w Sulejówku została rozgrabiona tuż po zakończeniu II wojny światowej. W 1948 roku ówczesne władze nakazały opróżnić „Milusin”. Większość umeblowania przewieziono wtedy do podwarszawskiego Helenowa, gdzie do dziś mieści się obiekt reprezentacyjny resort obrony.

Dworek „Milusin” w Sulejówku był wybudowany przez żołnierzy marszałka. Początkowo rodzina Piłsudskich mieszkała w tak zwanym Drewniaku. Nie było tam jednak ogrzewania, dlatego żołnierze wybudowali swojemu przywódcy dom całoroczny. Józef Piłsudski z rodziną wprowadził się do „Milusina” w 1923 roku.

Czytaj też:

Prezydent złożył W. Nahornemu życzenia z okazji 80. urodzin

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone