SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mazowsze. Kolejne zatrzymania ws. prania pieniędzy. Straty na 14 mln zł

Śledztwo ws. prania brudnych pieniędzy/fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Dwie kolejne osoby zatrzymano w śledztwie dotyczącym grupy podejrzanej o pranie brudnych pieniędzy. Łącznie do sprawy policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali już 13 osób, u których zabezpieczono ponad 4 miliony złotych.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała, że śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z podlaskiego CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami podlaskiej i mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. – Z zebranego materiału wynika, że

W toku śledztwa od 2017 roku członkowie grupy importowali towary z krajów Dalekiego Wschodu, a następnie sprzedawali je w sklepach działających na terenie kraju, bez uiszczania należnych podatków. W wyniku tego procederu  Skarb Państwa mógł stracić 14 milionów złotych – mówiła RDC Justyna Pasieczyńska z KAS.

Przedmiotem obrotu był różnego rodzaju sprzęt, w tym także drobne AGD, zabawki, akcesoria sportowe oraz tekstylia. Towar był transportowany drogą morską, a następnie lądową, przy wykorzystaniu fikcyjnie działających polskich i zagranicznych spółek założonych na potrzeby tego procederu. Uzyskane w ten sposób środki finansowe były transferowane za pośrednictwem kolejnych fikcyjnych podmiotów gospodarczych do krajów azjatyckich – zaznaczyła podinspektor dodając, że członkowie gangu mogli w ten sposób wytransferować ponad 72 mln złotych.

Według ustaleń śledczych w wyniku tego procederu Skarb Państwa mógł ponieść straty rzędu blisko 14 milionów złotych.

Pranie warte miliony

Z kolei rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska podkreśliła, że w minionym tygodniu funkcjonariusze KAS i policjanci CBŚP przeprowadzili kolejne działania w województwach małopolskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i śląskim. – Śledczy przeszukali 28 obiektów, w tym siedziby spółek, biura rachunkowe oraz mieszkania osób powiązanych z ujawnionym procederem – wyliczyła Justyna Pasieczyńska.

Podczas akcji zabezpieczyli dokumentację, komputery, nośniki danych informatycznych oraz pieczątki różnych polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych – podała. Dodała przy tym, że podczas akcji w Warszawie i powiecie wołomińskim zatrzymano dwóch podejrzanych.

Zatrzymani zostali przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. – Dwóch mężczyzn usłyszało zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych, popełnienia takich przestępstw skutkujących kilkumilionowymi uszczupleniami podatku VAT oraz prania brudnych pieniędzy – powiedział rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś.

Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – dodał prokurator.

Więcej zatrzymań?

Obecnie w wyniku prowadzonego śledztwa 13 osób jest podejrzanych, z czego 11 usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednemu z nich kierowanie grupą. Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące prania pieniędzy oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych – wyjaśnia Pasieczyńska.

Podczas działań zabezpieczono majątek należący do podejrzanych w wysokości ponad 4 milionów złotych. Jak zaznaczają śledczy, sprawa jest rozwojowa i możliwe są kolejne zatrzymania.

Czytaj też:

Zatrzymano 33 osoby wyłudzające VAT. Faktury na ponad 1 mld zł

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone