SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Nowe wystawy w warszawskim Muzeum Karykatury od 11 czerwca

fot. muzeum karykatury

Pierwsza wystawa to indywidualny pokaz prac Macieja Trzepałki, autora rysunków satyrycznych i komiksów. Na drugiej pt. „Wiater w oczy” prezentowane będą prace rysownika satyrycznego i rzeźbiarza – poinformowała PAP Dorota Parzyszek z Muzeum Karykatury. Wystawy będą czynne od 11 czerwca.

Trzepałka jest m.in. twórcą przygód i postaci rysunkowych Lucynki i Zająca Kicaja w czasopiśmie dla dzieci „Świerszczyk” oraz reportera Kacperka w kwartalniku „Głos Przyrody”.

„Kolorowe odcienie szarości”

„Pierwsza z wystaw pt. Maciej Trzepałka. Kolorowe odcienie szarości to indywidualny pokaz prac Macieja Trzepałki, autora rysunków satyrycznych, ilustracji książkowych, felietonów rysunkowych i komiksów” – poinformowała PAP specjalistka ds. PR i Promocji w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego Dorota Parzyszek. Na monograficznej wystawie „Kolorowe odcienie szarości” eksponowane będą prace ze zbiorów Muzeum Karykatury oraz z prywatnej kolekcji Trzepałki. Zgromadzono na niej 69 prac artysty. Jak wyjaśniła kuratorka wystawy Paulina Pilcicka, „jej tytuł odnosi się do paradoksu słodko-gorzkiej rzeczywistości, która ma odzwierciedlenie w kolorystyce i szarości na ekspozycji”.

„Obok rysunków wykonanych tuszem wśród odcieni twórczości Trzepałki znajdziemy także te wypełnione kredką z charakterystyczną linią konturów i kreślonym cienkopisem deszczem drobnych kresek na każdym z planów. Może to próba uporządkowania, a może też  nadania charakterystycznego rytmu kompozycji, z której wyłaniają się bohaterowie jego ilustracji: ludzie, zwierzęta, rośliny lub przedmioty” – napisała we wstępie do katalogu dyrektor Muzeum Karykatury Elżbieta Laskowska. „Wiele prac Trzepałki powstaje także przy użyciu akwareli lub tempery. W tym przypadku kontury postaci i przedmiotów, jeśli nie zostaną wydobyte czarną lub barwną linią, stają się mniej formalne, zamazane, choć nadal widocznie oddzielone zróżnicowaniem odcieni” – podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że „tytułowe odcienie nawiązują także do różnorodności tematycznej prac Macieja Trzepałki”. „Jego rysunki, niejednokrotnie dotykające poważnej tematyki, budzą nie tylko uśmiech, lecz także emocje przynależne reakcjom na ostrzejszą satyrę. Tak dzieje się w przypadku prac poruszających kwestie ekologii, ochrony przyrody, działalności człowieka, odwołujących się do tematów ekonomicznych oraz polityki, gdzie bronią +w rękach+ jego bohaterów pozostaje humor o nieco ciemniejszej, a czasem nawet prawie czarnej barwie” – dodała.

„Wiater w oczy”

Parzyszek zwróciła uwagę, że na drugiej ekspozycji pt. „Wiater w oczy” zaprezentowane będą prace Tomasza Wiatera, „rysownika satyrycznego i rzeźbiarza znanego szerszej publiczności z ostrych rysunkowych komentarzy publikowanych na łamach tygodnika NIE i na autorskiej stronie internetowej”.

Wystawa indywidualna „Wiater w oczy” jest przeznaczona tylko dla widzów dorosłych. Zgromadzono na niej oryginalne obiekty Tomasza Wiatera wybrane z kolekcji autora oraz rysunki i przygotowane specjalnie na potrzeby ekspozycji i po raz pierwszy prezentowane formy rzeźbiarskie ze zbiorów Muzeum Karykatury. W sumie pokazanych zostanie około 300 prac.

„Sztuka Wiatera jest jednym z tych rodzajów działań artystycznych, które w sposób krytyczny i odważny komentują aktualną rzeczywistość. Tematy budzące w danym momencie zainteresowanie opinii publicznej stają się doskonałym źródłem inspiracji, które twórca chętnie wykorzystuje, mierząc w nie ostrzem bezkompromisowej satyry” – napisał o wystawie jej kurator Piotr Kułak.

Jak wyjaśnił, „aktualność tematów, prosta i zarazem czytelna forma rysunków, na którą składa się obraz ściśle powiązany z tekstem, a także subiektywna ocena zjawisk pozwalają uznać twórczość Wiatera za specyficzny rodzaj satyryczno-rysunkowej publicystyki”.

Kuratorką wystawy prac Macieja Trzepałki jest Paulina Pilcicka, a kuratorem wystawy rysunków Tomasza Wiatera – Piotr Kułak. Obie ekspozycje będą czynne od 11 czerwca do 1 września br.

Czytaj też:

Wystawa o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone