SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dwie manifestacje w Dzień Kobiet. Walczą o równouprawnienie

fot. RDC

W dniu Kobiet – dwie kobiece manifestacje w Warszawie. Równość płac, edukacja seksualna w szkołach, liberalizacja przepisów ws. aborcji – to niektóre postulaty uczestników manifestacji, które w Dniu Kobiet przeszły ulicami polskich miast. W kilku miejscach demonstracjom towarzyszyły kontrpikiety m.in. działaczy pro-life i ONR-u.

W stolicy, pod hasłem #JesteśmyWszędzie, przeszedł II Międzynarodowy Strajk Kobiet – manifestacja, która była wyrazem solidarności z kobietami na całym świecie. Jej uczestniczki wznosiły m.in. hasła: „Polki walczące, są nas tysiące”, Organizatorki manifestacji zachęcały kobiety do wzięcia udziału w najbliższych wyborach samorządowych.

W czwartek reporter RDC pytał warszawianki co zmienić w ich mieście.

Każda z pań może podpowiedzieć czego oczekuje – powstaje kobieca mapa Warszawy. Artystka Anna Barlik maluje na pl. Konstytucji 4 plan z miejscami przyjaznymi dla kobiet z dziećmi, warszawskich emancypantek i przykładami kobiecej przedsiębiorczości.

Warszawianki oczekują równouprawnienia.

W tej sprawie około 2 tysięcy osób zebrało się przy Rondzie Dmowskiego i pl. Konstytucji.

Kulminacyjnym momentem wydarzenia było odsłonięcie symbolicznego pomnika „Polki walczącej” przy rondzie Dmowskiego; pomnik następnie przeniesiono w okolice Sejmu. Jak tłumaczyły organizatorki demonstracji, pomnik jest symbolem walki kobiet „o niepodległość, solidarność i siostrzeństwo”. „Dedykujemy go Polkom, Ukrainkom, Amerykankom, Syryjkom, Irankom, ale też uchodźczyniom, migrantkom, wszystkim kobietom walczącym” – mówiły ze sceny organizatorki.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone