SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dwa utonięcia w jeden dzień. Bilans wypadków wodnych na Mazowszu

Tragiczny bilans utonięć na Mazowszy/fot. Park Kultury i Wypoczynku Mazowsze w Pruszkowie/fot. Grzegorz Gołębiowski, CC BY-SA 3.0 PL

Rośnie tragiczny bilans utonięć na Mazowszu. We wtorek ze stawu Glinianki Hosera (Park Kultury i Wypoczynku Mazowsze) w Pruszkowie wyłowiono ciało mężczyzny. Również we wtorek wędkarze w rzece Świder w Otwocku zauważyli ciało mężczyzny.

O tragedii w Otwocku mówi Radiu dla Ciebie starszy ogniomistrz z otwockiej straży pożarnej Bartłomiej Baran: – Ciało znalazły osoby postronne. Nasze działania polegały na wydobyciu go na brzeg i przekazaniu policji. Dalsze działania prowadzi prokuratura.

Na ratunek nie było szans – wszystko wskazuje na to, że ciało było w wodzie od dłuższego czasu.

Również w Pruszkowie z kąpieliska Park Mazowsze wyłowiono ciało mężczyzny. Na ten moment służby nie podają informacji na temat tożsamości ofiary – i nie wykluczają tym samym, czy to poszukiwany 31-latek. Tydzień temu policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu 31-letniego obcokrajowca. Ostatnim miejscem, w którym go widziano, było właśnie kąpielisko na terenie Parku Mazowsze. Jednak prowadzone wówczas poszukiwania nie przyniosły rezultatu.

Od początku wakacji na Mazowszu utonęło 16 osób, z czego osiem w Warszawie i okolicach. 27 czerwca w zalanej żwirowni w Sokołowie w powiecie pruszkowski utonął 27-letni obcokrajowiec. Tego samego dnia w Wieliszewie utonął 19-latek. W miniony weekend zaś utonęły cztery osoby.

Jak przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, od 1 kwietnia policja odnotowała już 132 utonięcia. Tylko w poniedziałek utonęły trzy osoby.

Bezpieczeństwo nad wodą

Resort spraw wewnętrznych i administracji na swoich profilach w mediach społecznościowych opublikował grafiki, w których informuje, aby w trakcie wypoczynku nie wypływać zbyt daleko od brzegu, szczególnie po zapadnięciu zmroku, nie przeceniać swoich pływackich umiejętności oraz nie pływać w czasie burzy i porywistego wiatru.

 

MSWiA zwróciło też uwagę, by pamiętać o tym, aby nie pływać bezpośrednio po posiłku, gdyż zimna woda może spowodować skurcze żołądka. Jak napisano, podczas skurczu lub złego samopoczucia należy jak najszybciej wyjść z wody. Dodano również, by podczas wypoczynku nad wodą kierować się wyobraźnią, a nie brawurą.

 

Wśród zamieszczonych porad znalazł się także apel o to, aby podczas wypoczynku nad wodą zwracać uwagę na osoby obok, które mogą potrzebować pomocy. „Jeśli jesteś z dzieckiem, nigdy nie spuszczaj go z oczu” – podkreślono. Przypomniano również numery alarmowe do WOPR – 601 100 100 oraz numer alarmowy – 112.

 

O przestrzeganie podstawowych zasad zaapelowała również Komenda Główna Policji, która cały szereg zasad zamieściła na swojej stronie internetowej. Policja radzi m.in., aby przestrzegać regulaminu kąpieliska oraz nie pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14 st. C.

„Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi” – napisano.

Policja zwróciła również uwagę, by nie pływać w miejscach, gdzie są wodorosty, lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. „Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią” – ostrzegła policja.

Czytaj też:

Kolejne czarne punkty na wodnej mapie Mazowsza

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone