SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Duże pieniądze z UE do podziału. Blisko 1,7 mld euro dla Mazowsza

Adam Struzik/fot. PAP/Piotr Nowak

Prawie 1,7 mld euro z Unii Europejskiej trafi do mazowieckich samorządów w ciągu najbliższych sześciu lat. Do Warszawy i otaczających ją dziewięciu powiatów, najlepiej rozwiniętych, tylko około 111 milionów.

O gros środków, ponad 1,5 miliarda euro, będą się mogły ubiegać samorządy z pozostałej części Mazowsza. – To efekt podziału statystycznego, który obowiązuje od 2018 roku – dodaje Struzik. – Gdyby nie było tego podziału statystycznego, całe Mazowsze może by dostało ofertę na poziomie 500 mln euro. Nie sądzę, żeby tych pieniędzy było więcej – wyjaśnia.

Statystyczny podział Mazowsza to także inne korzyści w korzystaniu z programów unijnych. – Beneficjenci z obszaru stołecznego warszawskiego, będą mieli prawo do 50 proc. wsparcia, 50 proc. będą musieli zabezpieczyć udziału własnego, natomiast beneficjenci w tej pozostałej części będą mieli prawo do 85 proc. wsparcia, więc udział własny wyniesie 15 proc. – mówił marszałek.

Część Mazowsza po raz pierwszy skorzysta z unijnych pieniędzy w ramach programu Polska Wschodnia Plus. Mowa o wydzielonej, tylko statystycznie, mniej rozwiniętej części województwa: tej poza Warszawą i dziewięcioma otaczającymi ją powiatami.

– Program Polska Wschodnia Plus to 2,5 miliarda euro dla sześciu regionów kraju – mówi marszałek, Adam Struzik. – To daje nadzieje na zdobycie, w ramach oczywiście otwartych konkursów, bo to nie jest tak, że ta koperta będzie podzielona na poszczególne województwa, to będą konkursy w całym programie, ale daje nadzieje na zdobycie nawet 400 mln euro – tłumaczy.

Pieniądze z programu będzie można przeznaczyć między innymi na rozwój przedsiębiorczości i komunikacji miejskiej, projekty ekologiczne czy turystyczne.

Czytaj też: Mazowsze o krok od wprowadzenia lockdownu. „To trudna decyzja” 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone