SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Duże erupcje wulkanów mogą zmienić warunki klimatyczne na całym świecie”

fot. Pixabay

– W przypadku potężnych wybuchów wulkanów może dojść do efektu globalnego, polegającego na tym, że spada temperatura. Mamy przecież zjawisko wulkanicznej zimy i roku bez lata. Warto przypomnieć erupcje z 1815 i 1883 roku. To były ogromne eksplozje, które spowodowały zmiany klimatyczne na całej planecie – mówił w audycji „Z innej planety” Artur Surowiecki ze Stowarzyszenia „Łowcy Burz Polska”.

Gość RDC tłumaczył, że przy każdym wybuchu wulkanu może dojść do wyładowania atmosferycznego, jednak zależy to od siły i rodzaju erupcji. – Mówimy wówczas o zjawisku brudnej burzy. Powstaje ono w wyniku eksplozji wulkanu i towarzyszy tylko tym największym. Zdarza się raz na kilka lat. Ostatnio taka spektakularna erupcja miała miejsce na Islandii w 2011 roku – wspomniał Artur Surowiecki.

Wpływ na klimat

Zaznaczył również, że duże erupcje mają to do siebie, że mogą zmodyfikować warunki klimatyczne na znacznym obszarze świata. – Jeśli mowa o lokalnych zjawiskach, to ten wpływ jest raczej niewielki i ogranicza się do miejsca, gdzie doszło do erupcji wulkanicznej. W przypadku potężnych wybuchów może dojść do efektu globalnego, polegającego na tym, że spada temperatura. Mamy przecież zjawisko wulkanicznej zimy i roku bez lata. Warto przypomnieć erupcje z 1815 albo 1883 roku. To były bardzo potężne eksplozje, które spowodowały zmiany klimatyczne na całej planecie – zauważył.

Dodał, że ważne jest też miejsce, gdzie dochodzi do eksplozji. – Jeśli wulkan wybuchnie przy równiku, to zanieczyszczenie rozprasza się na południe i północ. Jak dotrze do stratosfery, to wówczas znacznie ograniczone jest promieniowanie słoneczne – powiedział Surowiecki.

Wpływ działalności człowieka

Gość RDC mówił również o wpływie człowieka na zmiany klimatyczne. Jak zaznaczył, jeśli chodzi o dwutlenek siarki, to został on w Polsce praktycznie zlikwidowany. – Problemem jest pył. Z nim mamy wielki problem, ponieważ co chwilę pojawia się w takim stężeniu, że doprowadza do ograniczenia promieniowania słonecznego – zwrócił uwagę.

Wspomniał, że w Krakowie były prowadzone w tej kwestii badania i niektórzy autorzy podają, iż potrafi on nawet w 30 procentach zatrzymać promieniowanie, które miało dotrzeć do powierzchni ziemi. – Jeśli dodatkowo mamy sytuację z brakiem ruchu powietrza, jak w Krakowie, to te zanieczyszczenia, wydalane przez działalność człowieka gromadzą się w powietrzu i nie mają, gdzie się rozproszyć – tłumaczył w audycji ” Z innej planety” Artur Surowiecki.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone